Dini Soru / Sorular / Helallik istemek nasıl olur

Helallik istemek nasıl olur

Sponsorlu Bağlantılar

Helallik istemek nasıl olur

Soru

Selamun aleyküm

Hocam ben ablamla bazen tartışıyoruz bazı konularda. Ben dini hassasiyeti olan bir insanım kimseyi kırmak istemiyorum ama sonuçta insanız. Benim sorum şu hocam: ablam sinirlendiğinde beddua gibi hak hukuk gibi benim hassas olduğum konularda sözler söylüyor. Sürekli gidip helallik alıyorum. Helal ediyor sonra yine tartıştığımızda aynı şeyler. Ben tekrarlamaktan yoruluyorum. Hocam sonuçta aynı evde yaşıyoruz her tartıştığımızda sürekli ben helallik mi alacağım? Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap

Aleykum selam kardeşim, hassas insan olsanız da kul hakkına girmedikçe helallik almaya gerek yoktur. Yeter ki, birbirinizin yüzüne bakacağınız için kırıcı sözler, haller olmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

4 Yorumlar

  1. Hocam benimde takıldığım nokta her tartışmada kul hakkına girip girmediğimi anlayamıyorum. Sonuçta aynı evdeyiz ister istemez oluyo bazen tartışma .

  2. Hanım kardeşim, elbette her tartışmadan dolayı helallik istemene gerek yok. Eğer kesin kendini haksız görürsen o zaman helallik iste, yoksa istemene gerek yoktur.

  3. Ben önceden bi çocukla konuşuyordum daha sonra onu anlatirken birine dedim ben onu yolladım beklettim o tarz seyler filan soylrmistim daha sonra bu yalana girdi bende kendisine gittim hakkina girmisimdir hakkin gecmistir helal et dilim yuzunden hepsi giybete giriyor helal et dedim helal etti hak ortadan kalkmis olur mu

    • Gıybetini ettim hakkını helal et demişsen ve oda helal ediyorum demişse hak helal olur. Eğer bir iftira ise yani olmayan bir şeyi varmış gibi göstermişsen o ayrıca bir kul hakkıdır. Ancak sen hem bu günahtan uzak dur ve hemde sana helal olmayan kimselerle konuşmaktan da uzak dur. Seni daha çok bir harama veya başka günahlara sürükleme ihtimali varsa o kişiye bir daha ulaşma ve tövbe istiğfar et.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.