Dini Soru / Sorular / Hukuk okumak haram mı

Hukuk okumak haram mı

Sponsorlu Bağlantılar

Hukuk okumak haram mı

Soru

Selamün aleyküm ben hukuk 1 .sınıf öğrencisiyim.Ama meslekle ilgili kaygılarım var Lütfen bana yardım edin yeni başladım bu sene birinci Senem meslekle ilgili kaygılarım var acaba ileride Helal para kazanmak mümkün müdür bu meslekte bu meslekte Bir de faiz durumu aklımı karıştırıyor bu meslekte alınan paranın çoğu faizle alınmıyormuş bir de işin şu tarafı var Ben özel Üniversitede okuyorum bu sene 20.000 TL ödedim Eğer bu mesleği ilerde yapamazsam daha bir zararı olmuş olacak acaba şimdi bırakmam daha mı hayırlıdır aileme yük de olmak istemiyorum İlahiyat okumak gibi bir merakım da var acaba bırakıp ilahiyata mı geçsem Bir de çevre baskısından korkuyorum Lütfen yardım edin. Allah razı olsun.

Cevap

Doğruluğunda tereddüdümüz olmayan ya da iki Müslüman’ın hiçbir şekilde tereddüt etmeyecekleri bir gerçeği söylüyorsunuz: Biz, kanunları İslam olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Daha da ötesinde diyebiliriz ki, hukuk sistemi olarak İslam’ı yok sayıp, yerine kendini oturtmak isteyen bir sistemde yaşıyoruz.
Bu husus tartışmayı gerektirmeyecek kadar açıktır. Ancak ne yapılması gerektiği hususu, tartışma konusudur. Yıllardan beri Müslümanlar, doğrudan veya dolaylı olarak bu konuyu tartıştılar. Sizin de bildiğiniz gibi hiçbir endişe yokmuş gibi girip çıkan da olmuştur küsüp gider gibi kendini dışlayan da olmuştur. Geldiğimiz nokta ise ortadadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.