Dini Soru / Sorular / Hürmeti müsahere şüphesi

Hürmeti müsahere şüphesi

Sponsorlu Bağlantılar

Hürmeti müsahere şüphesi

Soru

Hürmet-i müsahere de şehvetin ölçüsü nedir?

Ben bir yakınıma sarıldığımda aklımda kesinlikle böyle bir düşünce, kalbimde kesinlikle böyle bir istek olmamasına rağmen tenasül uzvum dikleşiyor. Bundan da hep rahatsız oldum şimdiye kadar zaten. Hürmet-i müsahere mevzusunu öğrenince de iyice sıkıntıya girdim. Öğrenmek istediğim kesinlikle böyle bir isteğim olmadığı halde tenasül uzvum dikleşirse hürmet-i müsahere olur mu? Bir de hürmet-i müsahereyi bilmediğimiz zamanlarda bir olay olmuşsa hürmet-i müsahere olur mu?

Cevap

Bugünlerde Türkiye’de de gündemde olan bu konu mezhepler arasında da ihtilaf konusu olmuş ve birazda mahrem olan bu konu yeteri kadar bilinmemektedir. Bu konu iyi bilinmediğinden zaman zaman bazen yanlış fikirler ve bilgiler ortaya atılmıştır. Bizde bu konuyu izah ederken yinede güvendiğimiz bazı hocalarımızın bilgilerinden istifade ederek açıklamaya çalışıyoruz. Bilindiği gibi, evliliğe mâni haller, insanın annesi, kızı, halası, teyzesi gibi yakın akrabalar; emilme yoluyla meydana gelen yakınlık; bir de evliliklerden sonra teşekkül eden akrabalıktır ki, buna “sıhriyet, müsaheret” denmiştir. Yâni, akrabalığa benzeyen bir yakınlık, bir vasıftır.

Dokunma yoluyla haramlık, şu şartların bir arada bulunmasıyla meydana gelir:

1. Erkek kadının bedeninin herhangi bir yerine dokunduğunda dokunulan yerde elbise olmamalı, çıplak ten olmalı…

2. Kadının üzerinde elbise bulunuyor, fakat dokunduğunda vücudun sıcaklığını hissediyorsa, elbise ince olduğu için sıcaklığına mâni olmuyorsa.

3. Dokunma kadının saçına olmuşsa, bu dokunma sarkan saça değil de başın üzerindeki saça olmuşsa,

4. Dokunmada şehevî hissin bulunması. Bu, erkekte âletinin hareketi, dikleşmesi; kadında ise kalbinin hareketi ve lezzet duymasıdır.

5. Alınan lezzetin dokunmaya yakın olması. Dokunduktan sonra lezzet alıyor, şehevî hissi uyanıyorsa; bu, haramlığa sebep olmaz.

6. Dokunulan kadının dokuz yaşından aşağı olmaması.

Bütün bu şart ve haller birarada bulunursa haramlık sabit olur, aksi takdirde birinin olmamasıyla hurmet-i müsahere gerçekleşmez.

Hanbelî mezhebine göre, sâdece “birleşme” hurmet-i müsahereyi gerektirirken; Şafiî mezhebine göre zina, dokunmak veya bakmakla hiçbir şekilde hurmet-i müsahere gerçekleşmez. Mâliki’ye göre ise, ancak şehvetle elini, yüzünü öpmesi halinde haramlık sabit olur.(el-Mezâhibü’l-Erbaa, IV/63-68; Hukuk-u îslâmiye ve Istılâhat-ı Fıkhiyye Kamusu, II/92-96; İbni Âbidin. Reddü’l-Muhtar, II/278-248)

Bu meselede gerektiğinde bu mezhepler de taklid edilebilir. O görüşlerden istifâde edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: hürmeti müsahere şüphesi

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.