Dini Soru / Sorular / Hz Aişe evlenme yaşı

Hz Aişe evlenme yaşı

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Aişe evlenme yaşı

Soru

Aişe validemizin evlilik yaşı
Merhaba, Hocam yurt dışında bazen gayri Müslimlerle tartışırken Hz. Peygamberimiz HZ. Aişe ile evlenme yaşı problem oluyor ortaya haşa sübyancılık gibi bir şey çıkıyor. Şimdi bizde biliyoruz Böyle bir şeyin olamayacağını ama karşı taraf anlamamakta direniyor.
internetten alınan bilgi
Hz. Aişe validemizin doğum tarihindeki ihtilafların bir benzeri vefat tarihinde de görülmektedir. Ama biz bazı detayları ve rivayetler arasındaki ilişkileri dikkate alırsak, onun Hicri 58. yılda, 74 yaşlarında vefat ettiğini kabul edebiliriz. Eğer o 74 yaşında vefat etti ise, Efendimiz’den sonra 48 yıl dul olarak yaşadı ise, Allah Resulü ile evliliği de 9 yıl sürdü ise; demek ki, Aişe validemiz, Efendimiz Daru’l-Beka’ya hicret ettiğinde 26, evlendiğinde ise 17–18 yaşlarında idi.
BU DOĞRU MUDUR? VEYA BAŞKA BİR AÇIKLAMASI VAR MI?

Cevap

Merhabalar kardeşim. Allah Resulü aleyhisselam efendimizin Hz. Aişe validemizle evlendiği zamanda ki Hz. Aişe’nin yaşı hakkında çeşitli rivayetler vardır bu yaşın 18 civarında olduğunu söyleyenlerde vardır. Bu konuda birilerine illada birşeyleri kabul ettirmek zorunda değiliz. Bu evlilik herhangi bir yaşlının genç bir kızla evliliği gibi biz görmüyoruz. Eğer bu açıdan bakılacaksa hiç kimseye birşey anlatamayız. Biz bu ve benzeri başka meselelerde de ancak onun (s.a.v.) Allah katındaki özel konumu ile bakarız. Allah’a emanet olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.