Dini Soru / Sorular / Hz.Muhammed’in gençlik dönemindeki erdemli davranışları bir örnek vererek açıklayınız

Hz.Muhammed’in gençlik dönemindeki erdemli davranışları bir örnek vererek açıklayınız

Sponsorlu Bağlantılar

Hz.Muhammed’in gençlik dönemindeki erdemli davranışları bir örnek vererek açıklayınız

Soru

Arkadaşlar merhaba. Hz .Muhammed aleyhisselamın gençlik dönemindeki erdemli davranışları örnek verin. Teşekkür ederim.

Cevap

Peygamber aleyhisselam çocukluk ve gençlik yıllarında bile erdemli davranışların en mükemmelini yaşamış ve ortamda ve çevrede olan çirkinliklere asla bulaşmamıştır. O diğer çocukların oynadıkları oyunları oynamaz küçük yaşta olmasına rağmen büyük birisi gibi davranırdı. Allah onu yüce bir vazife için hazırlıyor Mekke de o dönemde var olan ahlaksızlıklardan onu koruyordu.

Peygamberimizin çocukluğu ve gençliği temiz ve erdemli bir şekilde geçmişti. Peygamberlikten sonraki yaşamı nasıl erdemli ise, kırk çocukluk ve gençlik döneminde de öylesine erdemliydi. Halbuki gençlik yıllarını geçirdiği Mekke şehri, o zamanlar o kadar karışıktı ki, Mekkeliler arasında yaşayıp da cahiliye çirkinliklerine bulaşmamak âdeta mümkün değildi.

Peygamberimiz bu karışık ve kirli toplumda kirlenmeden kalmayı başardı. Başkalarına bulaşan kötü hallerden bütünüyle uzak kaldı. Çünkü Yüce Allah, onu cahiliye devrinin her türlü pis işlerinden, çirkinliklerinden nefret duyacak bir karakterde yaratmıştı.

Hz. Muhammed Aile Büyüklerini Sever ve Sayardı

– Peygamberimiz yalnız akrabadan olan büyüklere değil, yaşça büyük olanlara, yaşından dolayı saygı göstermeyi emretmiştir. Bir keresinde Peygamberimizi görmeye yaşlı bir adam gelmişti. Orada bulunan topluluk, yaşlı adama yer vermede gecikti. Bunun üzerine Peygamberimiz:
“Küçüklerimize merhamet etmeyen ve büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” buyurdu.

Hz. Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı Çıkardı

– Peygamberimiz cahiliye döneminin kötülüklerinden uzak olarak büyüdü. Yüce Allah onu, kusur ve ayıplardan korudu. Ergenlik çağına geldiğinde toplumunun en ahlaklısı, en iyi huylusu oldu. Allah, en güzel erdemli davranışları onda toplamıştı.

– Yalan, iftira, kötü söz, alay, dedikodu, ikiyüzlülük, kıskançlık, kin ve düşmanlık kötü huy ve davranışlardandır. Peygamberimiz, bu tür kötü davranışlardan her zaman uzak durmuştur.

– Peygamberimizin ağzından hiçbir zaman kötü söz çıkmazdı. O: “Bir Müslüman’a sövmek büyük günahtır.” buyurmuştur. Aynı şekilde: “Bir kimseye kötülük olarak Müslüman kardeşini hor görmesi yeter” demiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: hz muhammed in erdemli davranışlarına örnek, hz muhammedin gençliği yillardaki erdemli davranisini, peygamber efendimizin genclik yillarindaki guzel davranislari

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.