Dini Soru / Sorular / Hz. Muhammedin kadınlar için söylediği sözler

Hz. Muhammedin kadınlar için söylediği sözler

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Muhammedin kadınlar için söylediği sözler

Soru

Peygamber Efendimizin bayanlar için söylediği sözler nelerdir. Güllerin efendisi Hz. Muhammedin kadınlar için söylemiş olduğu sözlere bir kaç tane örnek yazar mısınız.

Cevap

Peygamber efendimizin gelişi ile birlikte her türlü zulüm ve haksızlık altında inleyen ve adeta bir eşya gibi alınıp satılan kadınlara hakketikleri değeri vermiş ve cenneti adeta kadının ayağının altına koymuştur. O kadınlara saygı göstermiş, kız çocuklarına şefkatli davranmış ve hatta kim iki kız terbiye edip büyütürse benimle birlikte cennette olacaktır buyurmuştur.

Hz. Muhammedin (sav) kadınlar için söylediği sözler:

– “Hangi kadin, kocasi kendisinden razi olarak vefat ederse, cennete girer.” Tirmizi, Rada 10, (1161).

– Ebu Hüreyre (radiyallahu anh) anlatiyor: “Ey Allah’in Resulü. dedi, hangi kadin daha hayirlidir?”
“Kocasi bakinca onu sürura garkeden, emredince itaat eden nefis ve malinda, kocasinin hosuna gitmeyen seyle ona muhalefet etmeyen kadin!” diye cevap verdi.” Nesai, Nikah 14 (6,68).

– Hakim Ibnu Mu’aviye babasi Mu’aviye (radiyallahu anh)’den anlatiyor: “Ey Allah’in Resülü! dedim, bizden her biri üzerinde, zevcesinin hakki nedir?”
“Kendin yiyince ona da yedirmen, giydigin zaman ona da giydirmen, yüzüne vurmaman, takbîh etmemen, evin içi hariç onu terketmemen.”
(Ebu Davud, Nikah 42, (2142, 2143, 2144)

– “Mazur bir sebep yokken kocasından boşanma talep eden kadın cennetin kokusunu bile bulamaz. Halbuki cennetin kokusu kırk yıllık yürüme mesafesinden duyulur.”
(Kütüb-i Sitte, 6597)

– “Allaha ve ahiret gününe inanan bir kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helâl değildir.”Buhârî, Taksîru’s-Salât 4; Müslim, Hacc 419, 422, (1339); Muvatta, İsti’zân 37, (2, 979); Ebü Dâvud, Menâsik 2, (1723-1725); Tirmizî, Radâ 15, (1170).

– “Kadınlara hayırhah olun, zira kadın bir eyeği kemiğinden yaratılmıştır. Eyeği kemiğinin en eğri yeri yukarı kısmıdır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi haline bırakırsan eğri halde kalır. Öyleyse kadınlara hayarhah olun.”
Buhari, Nikah 79, Enbiya 1, Edeb 31, 85, Rikak 23; Müslim, Rada 65, (1468); Tirmizi, Talak 12, (1188).

– “Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!”
Bunun üzerine bir adam kalkarak: “Ey Allah’ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!” dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: “Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!” diye emretti.”Buhâri, Cezâu’s-Sayd 26, Cihâd 140, 181, Nikâh 111; Müslim, Hacc 424, (1341).

– Enes(r..a.) anlatıyor;Resulullah (sav) Fatıma (ra)’ya, bir köle getirdi. Bunu ona hibe etmişti. Hz. Fatma’nın üzerinde (çok uzun olmayan) bir elbise vardı, elbiseyi başına çekecek olsa öbür ucu ayaklarına ulaşmıyordu. Elbisesiyle ayaklarını örtecek olsa üst ucu başına yetişmiyordu. Resulullah (sav), örtünme hususunda maruz kaldığı sıkıntıyı görünce: “Bu kıyafette olmanın sana bir mahzuru yok, zira, karşındakiler baban ve kölendir.” buyurdu. kaynak;Ebu Davud, Libas 35, (4106)

– Ümmü Seleme anlatıyor;Ben Resulullah (sav)’ın yanında idim. Yanında Meymüne Bintu’l-Haris (ra) da vardı. (Bu esnada) İbnu Ümmi Mektum bize doğru geliyordu. -Bu vak’a, tesettürle emredilmemizden sonra idi- ve yanımıza girdi. Resulullah (sav) bize: “Ona karşı örtünün!” emretti. Biz: “Ey Allah’ın resulü! O, ama ve bizi görmeyen (ve varlığımızı tanımayan) bir kimse değil mi?” dedik. Bunun üzerine: “Siz de mi körlersiniz, siz onu görmüyor musunuz ?” buyurdu. kaynak;Ebu Davud, Libas 37, (4112); Tirmizi, Edeb 29, (2779)

– Ebu Üseyd anlatıyor,Resulullah (sav), mescidden çıkıyordu. Yolda kadınlarla erkeklerin karışmış vaziyette olduklarını görünce, kadınlara: “Sizler geride kalın. Yolun ortasından gitmeyin, kenarlarından gidin” diye ferman buyurdu. Bundan sonra, kadınlar nerdeyse duvara değecek şekilde kenardan yürürdü. Bazan bu değmeler sebebiyle, elbisenin duvara takıldığı olurdu. kaynak;Ebu Davud, Edeb 180, (5272)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

4 Yorumlar

  1. Efendimiz selatü veselem emri şudur ekkekğibi ğeyinen kadın ğibi ğeyinen erkekğe nalet olsun diyor

  2. Ziniyetlerizi saklı tutun avret meyalinizi ğöstemeyin ırzınızı koruyun

  3. Avret ne demektir?

  4. Avret demek, örtünmesi gereken yerler demektir. Açılması ve gösterilmesi helal olmayan vücut uzuvlarına avret denir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.