Dini Soru / Sorular / Hz Muhammed’in rahmet peygamberi olması ne anlama gelir

Hz Muhammed’in rahmet peygamberi olması ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Muhammed’in rahmet peygamberi olması ne anlama gelir

Soru

Dinimizde Hz Muhammed’in s.a.v rahmet peygamberi olması ne anlama gelmektedir. Cihana gönderilen güllerin efendisi Hz Muhammed’in s.a.v rahmet peygamberi olması hakkında bilgiler verir misiniz.

Cevap

Hz. Muhammed aleyhisselamın rahmet peygamberi olmasının bir çok nedenleri vardır. O insanlara sadece değil hayvanlarada merhamet etmiştir. Mazlum ve muhtaçlara yardım ederdi. Borçluların borçlarını öder ve ödemeye maddi birşey bulamazsa kendi borç alır insanların ihtiyaçlarını mutlaka karşılardı. Onun rahmet peygamberi olması hakkında 3 örnek verelim:

1- Tufeyl bin Amr, Resulullah (asv)’a gelir, kabilesinin İslama girmeyi reddettiğini söyler ve onlar için beddua talebinde bulunur. Hz. Peygamber (asv) ellerini kaldırır ve söyle dua eder:
“Allah’ım, onlara hidayet ver, onları imana getir.”

2- Benzeri bir durum Sakif kabilesi için söz konusu olur. Yapılan savaşta Sakif okçuları Müslümanlara hayli zarar vermiştir. Sahabeden bir kısmı, “Ya Resulullah Sakif kabilesinin okları bizi yaktı, onlara beddua et!” deyince, Resulullah (asv) şu duayı yapar:
‘’Allah’ım, Sakife hidayet ver!’’

3- Hımar isimli birisi müzmin sarhoştur. Kendisi bu yüzden bir kaç defa cezalandırılmıştır. Yine bir ceza uygulanacağı sırada, oradakilerden birisi ona lanet okur. Hz. Peygamber (asv) hemen müdahale eder ve şöyle der:
“Öyle demeyin. Ona lanet yerine ‘Allah’ım ona merhamet et, kusurlarını affet’ deyin. Vallahi, onun hakkında benim bildiğim şudur: O, Allah ve Resulünü seviyor.’’

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: hz muhammed in rahmet peygamberi olması ne anlama gelmektedir, Hz Muhammedin rahmet peygamberi olması ne anlama gelir, hazreti muhammed in rahmet peygamberi olması ne anlama gelir

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

6 Yorumlar

  1. ödevlerime yardımcı oluyor ve teşekkür ediyorum

  2. hz. peygamber ellerini kaldırır ve şöyle dua eder.

    allah*ım onlara hidayet ver,onları imana getir.

  3. seydanur çakmak

    Çok güzel iyi bir site artık ödevlerimi burdan yapicam

  4. ÇOK YARDIMCI OLACAK TEŞEKKÜR EDERİM

  5. çok işime yaradı cokk güzel bi site

  6. Çok güzel teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.