Dini Soru / Sorular / Hz süleyman hayatı kısaca

Hz süleyman hayatı kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Hz süleyman hayatı kısaca

Soru

Selamun aleykum arkadaşlar. Hz. Süleyman dan alınacak ibretler nelerdir? Süleyman aleyhisselamın hayatını kısaca özetleyebilir misiniz.

Cevap

Süleyman aleyhisselam ile ilgili kuran ve sünnetten başka rivayet edilen bir çok şey sahih değildir. Beni israillilere gönderilen ve babası da Davut aleyhisselam olan Süleyman aleyhisselam en çok Allah’ın kendisine verdiği üstün mucizelerle bilinir.

Süleyman aleyhisselamın hayatı kısaca:

Hz. Davut (a.s)’un oğlu olan Hz. Süleyman da, babası gibi hem peygamber hem de hükümdarlık yapmıştır. İsrail oğullarına gönderilen peygamberin mucizeleri de peygamberler tarihinde zikredilmiştir. Rüzgar ve cinlerin emrinde oluğu peygamber, hayvanların dilinden de anlayan bir peygamberdir. Yaşantısı boyunca halkını tek olan Allah’a iman etmeye davet eden Peygamberin hayatında geçen en meşhur kıssa, Belkıs ile geçen kıssadır. Bu kıssada, Belkıs’ın tahtının Belkıs Hz. Süleyman (a.s)’ın sarayına gelmeden önce saraya gelemsinden söz edilmektedir. Bunu gören Belkıs’ın imanı daha sonra rivayetlere göre Hz. Süleyman ile evlenmesi olayı da gerçekleşmiştir.

Hz. Süleyman ile ilgili olan ayet En-am suresi 84. Ayettir. Bu ayette, peygamber olduğuna dair beyanatlar bulunmaktadır. Bununla birlikte Beyt-il Makdisin tamamlanmasından sonra, Allah’a dua eden Süleyman (a.s) kendisine güç kuvvet ve Mescid-ül Aksa’yı ziyaret edenlerin anasından doğmuş gibi günahsız olmalarını istemiştir. Peygamber (s.a.s)’in hadisinin devamında ilk iki şeyin kendisine verildiğini, üçüncüsünün da umulduğunun devamı gelmektedir. Kur’anın birçok suresinde adı zikredilen peygamber’in yaklaşık olarak 1.000 sene yaşadığı rivayet edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. İşime yaradı teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.