Dini Soru / Sorular / İçinde alkol olan parfümler

İçinde alkol olan parfümler

Sponsorlu Bağlantılar

İçinde alkol olan parfümler

Soru

Temizlik ürünleri hakkında

Selamun aleyküm,hocam ben üniversiteye gidicem ve yurtta 4 kişi beraber kalıcaz. Kendime bakmam gerekiyor. Bugün marketten şampuan diş macunu aldım. Ama içime şüphe düştü ya içinde alkol varsa diye. İçindekiler kısmına baktım herhangi bir alcohol yazısı görmedim. Bunları kullanabilirim değil mi?

2. sorum da annemin bana aldığı parfümlerde sanıyorum etil alkol var.Onları kullanıp o elbiseyle namaz kılabilir miyim?

Ayrı ayrı cevaplarsanız sevinirim.

Allah’a emanet olun.

Cevap

– Aleykum selam. Aldığın ürünlerin üzerinde haram bir madde içerdiği yazmıyorsa onları kullanabilirsin elbette.

– Alkolün tabiatta var olduğu bilinen bir gerçektir. Yediğimiz kimi meyve ve yiyeceklerde bize zarar vermeyecek oranlarda etil alkol (ethanol) vardır. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm):

“Üzümden içki yapılır, hurmadan içki yapılır, baldan içki yapılır, buğdaydan içki yapılır, arpadan içki yapılır. Ben sizi bütün sarhoş edicilerden yasaklıyorum.” [Ebû Dâvud, Eşribe 4, (3676); Tirmizî, Eşribe 8, (1873)] buyurmakla, bu meyve ve yiyeceklerde fıtrî olarak bulunan alkol oranlarına işaret ettikten sonra, bu alkol oranlarını özel işlemlerden geçirip mayalandırmak sûretiyle fazlalaştırarak sarhoş edici bir düzeye getirip bunu içmeyi yasakladığını bildiriyor. Dikkat edelim: haram kılınan, alkolü arttırılmış içecektir, sarhoşluk veren içkidir.

Bu açıdan etil alkolün de çeşitleri vardır. Belli bir mayalama süresini aşmayan alkoller caizdir. Ancak mayalaşma oluşmuş alkoller caiz değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Hocam yani aldığım ürğnlerin üzerinde bir alcohol yazısı görmedim.Ama diğer bileşenlerinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum.Bu yüzden uzun bir süredir diş fırçalamıyorum.Kullansam mı kullanmasam mı bilemiyorum.Napmalıyım?

  2. Haram bir madde yazmıyorsa tabiki kullanabilirsin. Herşeyi bilmek zorunda değilsin. Kendini böyle sıkıntıya sokmana gerek yoktur. Diş macununa normalde haram bir madde eklenmediği bilinen bir şeydir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.