Dini Soru / Sorular / İmamların para alması

İmamların para alması

Sponsorlu Bağlantılar

İmamların para alması

Soru

İmamların cenaze defni için para istemeleri dinimiz deki yeri nedir?

İmamların cenaze defni için para istemeleri dinimiz deki yeri ve ne kadarı doğru. İmamlar ölünün arkasından 7. gün yasini şerifi okumaları lazımmış dinimizce ne kadarı doğru? Bu gibi işlemler için para istiyorlar imamlar vermezsek hakkımı helal etmem diyorlar dinimizce böyle bir şey var mı ?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Cenaze defni için para istenmez bu caiz de değildir. Günümüzde artık kabristan görevlileri tarafından bir zaruret olarak bu görevler yapılmaktadır. Ölünün arkasında 7. günde veya 40. gününde şu bu okunması gerekir diye bir şey yoktur bunlar yanlıştır islamda da yoktur. İmamlar bu işi Allah rızası için yapmalıdır ama şunu da unutmamak lazımdır ki her türlü benzer şeyleri imamlara yüklemek de yanlıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

3 Yorumlar

  1. Selamün aleyküm Hocam köylerimizde halen isteniyor cenaze defni icin. Belki büyük sehirlerde Sizin yazmis oldugunuz kabristan görevlileri vardir belki ?. Hocam benim size sormus oldugum soruda eyer ben bu istenen parayi vermezsem o hoca görevlisi bana hakkimi helal etmem diyor dinimizde böle bir hak talabi olabilinirmi? cenaze yakinlarindan yada cenaze den öbür dünyada hak talep edebilirmi böyle bir seyi bildiren yada buna benzerini bildiren hadisler varmi peygamberimizden. Simdiden tesekürler vermis oldugunuz bilgiler icin.

  2. Aleykum selam kardeşim. Normal şartlarda öyle bir hakları yoktur ve talep edemezler. Eğer bir sıkıntı oluşuyorsa müftülükle iletişime geçebilirsiniz.

  3. Her seyler icin ve beni bilgilendirdiyiniz icin cok tesekürler. Kardesim vermis oldugunuz tafsiye ve Bilgiler uyacam. Sizlere hayirli isler dilerim kalin saglicakla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.