Dini Soru / Sorular / İman edip sonra inkar edenler

İman edip sonra inkar edenler

Sponsorlu Bağlantılar

İman edip sonra inkar edenler

Soru

Hocam imam begavi nisa suresi 137.ayetin tefsirini yaparken Hz.Ali efendimizden rivayette ayette buyrulduğu gibi tevbesi kabul edilmez demiş Hz.Ali efendimiz ayetten delil göstererek çünkü ALLAH onları bağışlayacak değildir diye delil göstermiş. Daha sonra demişki alimlerin çoğunluğuna göre bağışlanır. Hocam bende bazılarına sordum sonu imanlı olursa bağışlanır diyorlar Hz.Ali efendimizden gelen rivayet beni korkuttu bu rivayeti nasıl anlamalıyız.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Sormuş olduğunuz ayeti kerime müminler hakkında değil münafıklar ile ilgilidir. Sizin dediğiniz Hz. Ali radıyallahu anh’tan gelen rivayet onların bağışlanmamalırının nedeni küfür üzerinde ölmelerinden dolayıdır ve bu durum ancak münafıkları işaret etmektedir. Bu konuda geçen Nisa suresinin 137. ayeti meali şöyledir:

“İman edip sonra inkâr eden, sonra yine iman edip tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenleri, Allah, ne bağışlayacak ne de doğru yola iletecektir.”

Bu ayetin ardından gelen “Münafıklara, kendileri için can yakıcı bir azap olduğunu müjdele!” mealindeki ayetin ifadesinden de anlaşılacağı üzere, bu ayet münafıklar hakkındadır.

Münafık kimsenin en belirgin vasfı, belli bir konumda kalmayıp, iki yüzlü karakterlerinin gereği olarak bir bu tarafa bir o tarafa yönelip dururlar. Bukalemun gibi renkten renge girebilirler.

“Münâfıklar küfür ile iman arasında bocalamaktadırlar. Ne bunlara (müminlere), ne onlara (kâfirler) samimi bağlıdırlar. Allah, kimi doğru yoldan saptırırsa, sen artık ona (kurtuluş) yolu bulamazsın!”(Nisa, 4/143)

mealindeki ayette, münafıkların bu değişken, iki yüzlü karakterlerine vurgu yapılmaktadır.

Hz. Ali (ra)’in bildirdiğine göre, bunların bağışlanmamaları küfür üzere ölmeleri durumuna bağlıdır. (bk. İbn Kesir, ilgili ayetin tefsiri)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.