Dini Soru / Sorular / İman hakkında sorular

İman hakkında sorular

Sponsorlu Bağlantılar

İman hakkında sorular

Soru

Selamun aleyküm hocalarım ben ilahiyat fakültesinde okuyan bir öğrenciyim. Bazen bana sorulan soruları cevaplamakta çok zorlanıyorum. Ve bazen de sadece ameller niyetlere göredir cevabını verebiliyorum. Şimdi 2 soru var ki ben gene cevaplayamadım tam olarak.

İlki, bir kişi sanki böyle bir ifade Kur’an’da var gibi gelmiş aklına ve halkirrahman diye bir ifade kullanmış oysa sonradan halkinalim ifadesinin olduğunun farkına varmış ve bu kullandığının imanına bir zarar verip vermediğini bu kullanım dinden çıkarır mı diye soruyor. Acaba bu ifade şirk mi oldu o kişi şirke mi düştü.

Diğeri ise birisi sabah namazını kılacağı zaman hemen kametlemeye başlamış ancak ilk olarak Allahuekber deyince sünneti kılmadığı aklına gelmiş ve yok demiş yani bunu hani yok önce farz değil sünnet kılınacak anlamında kullanmış. Ama Allahuekber dedikten sonra kullandığı için acaba yanlış mı yaptım dinden çıktım mı imanıma zarar geldi mi diye soruyor. Allah(cc) cümlemizden razı olsun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Birinci soruda sorduğun yani ‘halkirrahman’ kelimelerinin anlamı Rahmanın yaratması demektir ki bu kelimeleri kullanmak şirk olmaz. Eğer şu kelime kuranda var diye sanır ama daha sonra olmadığını anlarsa bundan sadece tövbe etmesi yeterlidir. Şirke veya küfre düşmez. Diğer sorun ise, o anda içinden bu kelimeyi geçirirken ki niyeti bellidir. Niyetini Allah bildiğinden dolayı hiç endişelenecek bir şey yoktur. Böyle bir durum insanın imanına zarar vermez. kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.