Dini Soru / Sorular / İman tazelemek

İman tazelemek

Sponsorlu Bağlantılar

İman tazelemek

Soru

Selamün aleyküm. Bilmeden küfre düşme ihtimaline karşılık her gün sadece kelime-i şehadet getirmek yeterlimidir?
Ben küfürle ölmekten çok korkan birisiyim ve bazilari farkında olmadan da insan bilinçsiz de küfre girebiliyormuş söyluyorlar. Bu durumda ne yapılmalı sizce? Kelime-i şehadet yeterli midir?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. İman, bize bir kere verilmiş ve ömür boyu elmizin altında olan bir olgu değildir. İmanı muhafaza etmek bizim elimizdedir. İmanı muhafaza ise devamlı diri tutmaya çalışmamız ile mümkündür. Bilmeden küfre düşmüş olsan da her gün tövbe etmelisin, etmek zorundayız. Aklına geldikçe kelime-i şehadet getirebilirsin. Peygamber efendimiz (sav) bile günde 100 kez tövbe ederdi. Biz de gün içinde sık sık tüm günahlarımız için tövbe etmeliyiz. Allah, Gaffar’dır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: İman tazeleme

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Ben genelde tövbe ederken bir şeye odaklanıyorum. Yani mesela “Şu şeye tövbe ediyorum” veya “Tövbe bir daha bunu yapmayacağım” gibi. Yani eğer söylediğiniz gibi yaparsam, tövbem yinede geçerli olur mu? Yani neye tövbe ettiğimi bilmesem bile. Çünkü bazı alimlere hangi küfür sözü söylemiş isek veya ameli işlemiş isek, ona tövbe etmek gerekiyormuş. Peki küfrün sebebini bilmiyor isek nasıl olacak?

  2. Küfre düştüğünü biliyorsan bunun için tabii ki ayrı olarak tövbe etmelisin, bunun dışında genel olarak tövbe edebilirsin. Önemli olan ihlastır, samimiyettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.