Dini Soru / Sorular / İnsan neden inanma ihtiyacı duyar

İnsan neden inanma ihtiyacı duyar

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan neden inanma ihtiyacı duyar

Soru

İnsanoğlu yaratılışından bu yan neden bir şeye inanma ihtiyacı duymaktadır. Dinimizde insanlarının inanma ihtiyacı ile ilgili kısaca bilgiler verir misiniz.

Cevap

İnsanın ruhu iman etmeye ve manevi bir desteğe her zaman muhtaçtır. İnsanı yaratan Allah insana bu ihtiyaç hissini vermiştir. Nasıl mide boş kaldığında açlık hisse uyandırıyorsa, ruh da boş bırakıldığında o boşluğun doldurulmasını ister. İşte bu boşluk inançla ve iman etmekle doldurulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: insan neden inanmak ister, insan neden inanma ihtiyacı duyar kısaca, İnsan neden inanma ihtiyacı duyar, insan neden bir dine inanma ihtiyacı duyar, Allahin var olduguna inan kisiye ne denir, hamile kalınca insan açlık hissi duyuyor mu

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

7 Yorumlar

 1. verilen bir cevap var ve bu cevap için: “kalbi mühürlü olanlar ruhsuz ve manevi desteğe ihtiyacı olmayıp; şeytana hizmet için veyahut ruhlu ve manevi desteğe ihtiyacı olanları yoldan çıkartmak için Allah tarafından yaratıldı anlamına geliyor.” denilebilir.

 2. Bak şimdi nasıl mide boş olunca acıkır insanda ruh boş kalınca onu doldurmak için iman ederiz. Bunu ben yazdm herkes demesin ay üstteki kişiden alıntı yapmış çünkü ben zaten bu soruyu öğretmenime sormuştum

 3. Tanri askina biriniz aciklar misiniz gerci bunun uzerinden yedi ay gecmis ama madem allahiniz onlari kotuluk yapsinlar diye yaratmis (kalpleri muhurlu kisiler) neden cennet ve cehennemle yargilamis. Kaldi ki bu insanin elinde olan bir sey degil kesinlikle ben yillarca inanmaya iman etmeye calistim gerek musluman olsun gerek yahudi olsun hepsini ogrendim. Ama inan icimden gelmiyor. Hadi diyelim sizin dediginiz gibi muhurlu benim kalbim. O zaman nasil yargilayabilir ki beni. O yaratmis degil mi. Yakacakmis beni degil mi elem dolu azaplar beni bekliyormus(kurana gore) yada aci gunler beni bekliyormus(incile gore). Nasil yargilayacak beni. Bu durumda aklima mitolojiler geliyor. Ben iman etmeyen biriyim ya kotulukte yapmiyorum ama iyi bir insanim. Bir cok tanri olabilir diye dusunuyorum. Ne bileyim iste kotuluk yapmayi seven biri olunce o tanrinin mekaninda kotuluk yaptigi yerle odullendiriliyordur belki diyorum. Diger turlu anlam veremiyorim yardimci olursaniz gercekten bir seyler ogrenmeme katkida bulunursaniz simdiden kocaman minnetlerimi sunarim. Eh heyecandan biraz elim ayagima dolasti devrik cumlelerimden dolayi bagislayin lutfen

  • ALLAH herkese ayni akli verir ve ALLAH gelecegi gördüğü için sen dahaannenin karnindayken dogunca kendi iradenle neler yapcagini bildiği için onları senin kaderine yazmıştır yani her insan kendi kaderini kendi belirler. ALLAH tan başka ilah yoktur o tektir sen başka dinlerede inanıyorsan ALLAH a şirk yani ortak Kosmos olursun.

  • Allah sana iki yol gösteriyor zaten. iyi olan ve kötü olan. sen iyi veya kötü yolu kendi iradenle belirlersin ve o senin kaderin olur. seçim zaten senin ellerinde.

 4. Öncelikle Kur’an’dan bihaber olduğunuzu söylemek zorundayız. Allah kimsenin kalbini doğuştan mühürlemez. Kuran’ı okursanız görürsünüz. Haddini aşanlar, haşa Allah’ı unutanları da Allah bu şekilde unutuyor ve dünyada kişinin alabileceği en büyük cezayı böyle veriyor. Firavun gibi kendini bilmez biri bile geç olmadan iman etseydi; kafir olarak ölmeyecekti. Ama neticede kendi sonunu kendi hazırlamış oldu.
  Diğer taraftan; siz mitoloji gibi aslı ve kanıtı olmayan felsefeler ile bu dünyanızı bile aydınlatamazsınız kaldı ki ahiretinizi mi kurtaracak? İncil ve Tevrat’ın, Allah’tan geldiğine inanıyorsanız Kur’an’a da iman etmek zorundasınız. Dikkatle incelerseniz ve Allah’tan yardım isterseniz şüphesiz Allah, kulunu unutur mu hiç? Son olarak; kalbin mühürlenmesi müslüman için de geçerlidir; kişi, hayatının; bir nefes alıp, vermeye bağlı olduğunu unutur ise Allah da onu unutur. Vesselam.

 5. Allah kuluna şah damarindan daha yakın işte gerçek bu kadar net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.