Dini Soru / Sorular / İnsana önceden imtihan edileceği bildirilmiş midir

İnsana önceden imtihan edileceği bildirilmiş midir

Sponsorlu Bağlantılar

İnsana önceden imtihan edileceği bildirilmiş midir

Soru

İnternette seyrettiğim bir videoda insanların testi seçtiği ama bunların zihinlerden silindiği belirtiliyor. Var mıdır böyle bir şey? Hangi deliller mevcuttur.

Cevap

Selamun aleykum. Bize kuranı kerim ve sahih hadislerde bildirilenlere iman ederiz. Sizin sorduğunuz bu soruda ve o bahse konu olan video hakkında iki ayeti kerime cevap vermektedir.

1. Ayeti kerime:
“Biz, emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik. Onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O cidden çok zalim, çok cahil bulunuyor.” (Ahzab Sûresi, 72)

Bu ayet bu emanetin arz edildiğini ve insan bunu kabul ettiğini bildirmiştir. Bu insana sunulmuştur ve insanda bunu istiyorum demiştir. Ancak bunun niceliğini zamanını bilemeyiz. Bu tür bilgiler gayba ait bilgilerdir. Ancak biz bunları kuranı kerim ile ve aklımız ile görürüz ve iman ederiz.

2. Ayeti kerime:
Bu olayla ilgili olarak Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır: “Rabbin, Âdemoğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini almış ve onları kendilerine şahit tutarak; ‘Ben sizin Rabbiniz değil miyim?’ (demişti). ‘Evet (buna) şahidiz,’ dediler. Kıyamet günü: ‘Biz bundan habersizdik’ demeyesiniz.” (A’râf, 172)

Allah’ın (cc) insanlardan bu şekilde söz alması, Arapça telaffuzuyla “Kalu belâ” şeklinde halk arasında yaygınlaşmıştır. Konuşmanın nasıl meydana geldiği ve meselenin incelikleri bizim için gaybtır. Gaybın nasıllığı üzerinde durulmaz. Nassların bildirdiği kadarıyla yetinmek gerekir. Aslında bu gibi meseleler üzerinde aklî değerlendirmeler yapsak bile kesin bir sonuca varmamız mümkün değildir. Ayrıca belli bir karine bulunmadıkça nassları te’vil etmemiz, ya da temsili olduklarını söylememiz de tutarlı bir tavır değildir.
Alimler, olayın ne zaman meydana geldiği konusunda da ihtilaf etmişlerdir. Ancak temsilî olduğunu söylemeyenlerin tamamı, bu olayın Hz. Âdem hayattayken meydana geldiği konusunda ittifak etmişlerdir.

Müşriklerin çocuklarının, büluğ çağına ulaşmadan ölmeleri durumunda Cennete gireceklerini söyleyenler, “Kalu belâ” âyetini delil göstermişlerdir. Çünkü çocuklar, büluğ çağına erinceye kadar, geçmişte Allah’a verdikleri ahid üzerinedirler Ancak büluğ çağından sonra, bu ahdin artık bir etkisi kalmamaktadır. (Kurtubî) (Şamil İslam Ansiklopedisi)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Teşekkür ederim Allah razı olsun. Bizimde zaten öyle her şeyi bilelim diye bir niyetimiz yok ama yinede en azından kaba taslak bilmek istiyor insan. Görevimiz büyük demek ki. Ama Allah insana güvenmeseydi şeytanı karşısına alıpta gün vermezdi. Allah yardımcımız olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.