Dini Soru / Sorular / İnternet üzerinden döviz alıp satmak caiz mi

İnternet üzerinden döviz alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

İnternet üzerinden döviz alıp satmak caiz mi

Soru

İnternetten döviz alıp satmak
Merhaba, diyelim ki bankada paranız var. İnternet bankadan, bankadaki paranızı döviz alıp satarak kar elde ediyorsunuz. Haram mıdır?

Cevap

Merhaba kardeşim. Artık günümüzde bir çok para kazanma yolları ortaya çıkmıştır. Bu zamanda haramdan ve şüpheliden sakınıp helal ile geçinenlere ne mutlu. Döviz alım satımı internetten veya yüzyüze ile ilgili çok kıymetli hocalarımızın vermiş oldukları fetva delilleri buradan okuyabilirsiniz.

Döviz alım satımı, caizdir. Fakat iki tarafın peşin olması gerekir.
(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, 1/422)

SORU: Altın , dolar veya euro gibi finansal kaynakların önce alınıp daha sonra yüksek fiyatlara satılmasıyla gelir elde etmek ticaret hükmüne mi girer? Yoksa haksız kazanç olup faiz midir?
CEVAP: Farklı para cinslerinin mal gibi alınıp satılması bir helal ticaret çeşidi olarak görülebilir. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız

Soru: Döviz kurlarından para kazanmak maksatlı günü birlik veya haftalık kurun yükselmesine göre döviz alıp satmak caiz midir ve fıkhî hükmü nedir?
Cevap: Fıkıh ıstılahında buna sarf akdi denir. Sarf akdi ise paranın paraya satılması, değiştirilmesi demektir. Aynı cins paranın birbiriyle değiştirilmesi veya başka bir cinsle değiştirilmesi sarftır. Sarf akdinde farklı cins paraların değişiminde akdin sahih olabilmesi için ayrılmadan önce el ile (elden ele) teslim edilmeleri de şarttır.

(İbn Abidin, Sarf Babı)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: dolar alıp satmak haram mı, internetten altın alıp satmak caiz mi, internet üzerinden döviz alıp satmak caiz mi, internet bankacılığından dolar alıp satmak caiz mi

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

11 Yorumlar

 1. Anladığım kadarı ile bunda bir zarar yok aynı anda para gidiyor döviz geliyor veya tam tersi. Yani altını yastık altında tutup bir yıl sonrasında daha fazla paraya satmak gibi bir şey oluyor.
  Teşekkür ederim. Allah haram parayı ne nasip etsin nede yemeyi.

 2. internet üzerinden caiz olmuyor. Ancak elden ele ve peşin olması yada vekalet verilerek bankada yada kuyumcuda aynı mekan ve zamanda alınıp satılarak caiz oluyor. Aynı zamanda kredi kartı ile de altın ve gümüş alınıp satılmaz.
  Hadisler sabittir. Allah harama düşmekten korusun.

 3. İnternet üzerinden de peşin oluyor fetvadaki elden ele ifadesi peşin anlamına geliyor. Yanı parayı bugün ver dövizi yarın al veya dövizi bugün al parayı yarın ver şeklinde bir satış sahih değil.

 4. Selamun Aleyküm, ben online döviz alım satımı çok yaptım; ama elden ele ve peşin olması gerektiğini duyduktan sonra bir daha alıp satmadım. Bir de kafama şu takıldı: Diyelim ki bankada bir miktar paramız var. Gittik bankaya bu parayı önce çektik elimize aldık. Daha sonra parayı bankaya verdik dövizi aldık. Evde saklamak istemediğimiz için tekrar bu dövizi bankaya yatırmak istiyoruz. Bankacıyla dalga geçmiş gibi bir şey oluyor sanki. Online yapılan işlem ile aynı anlama gelmiyor mu?

 5. Şimdi ALLAH için tam bi net cevap verinde bizde eğrisini doğrusunu öğrenelim.Amaç zaten haram kazanmak olsa buraya yazan arkadaşlar bu işin peşine düşmez.

  Diyelimki 10000 tl miz var bunla 2.9 dan internetten dolar aldik. Aldığımız sayinede para dolar hesabımıza 3448 dolar olarak geçiyo. 10 gün sonra dolar 2.92 oluyo biz bunu interneten satıyoruz. 3448 dolarımız aynı saniyede tl hesabımıza 10068 tl geçiyor. Biz bunu gidip banka şubesinde yapsak her hafta işten izin mi alcaz. Bankada para elinize verilirken bile bu kadar hızlı sayılıp verilemez. Parayı o hesaptan al bu hesabıma yatır dersek her hafta millet bize hem güler hep şüphelenir. Konuyu uzatmamanın tek sebebi haramdan korkmam.

 6. Taksitle ya da biraz sonra ödemek üzere yapılan alışveriş caiz değildir.
  İnternet Sitesi üzerinden yapılan alış verişlerde hesaba 3 gün sonra geçtiği veya cekilebildigi için bu alış veriş caiz değildir.
  Mum hoca

 7. Mum Hoca , Sizin cevabın konuyla alakası yok . ..

  Bu konuda , diyanetteki kurulun kararı nedir acaba ? Üstte bir arkadaş durumu detaylı açıklamış . Kurulun veya Diğer islam ülkelerindeki bu konuyla ilgili fetvayı incelemek lazım

 8. Kazim Yildirim

  Ben dun aksam bilmeden internet uzerinden doviz aldim. Sonrasinda bunun caiz olmadığını öğrendim. Bu durumda ne yapmam gerekiyor ?

 9. hocam ben internet üzernden ziraat bankasından altın alıp satıyorum bu caiz midir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.