Dini Soru / Sorular / İslamda boşanma hakkı

İslamda boşanma hakkı

Sponsorlu Bağlantılar

İslamda boşanma hakkı

Soru

Boşanmada aile onayı alınmalı mı

Selamun aleykum Hocam. Bana yıllardan beri dinen ve kanunen boşanma hakkı doğmasına rağmen ailem asla istemediği için boşanamıyorum. Bizi unut diyorlar görüşmüyorlar. Allah bana bu hakkı vermiş diyorum senin kaderin bu çekeceksin diyorlar. Asla haklarımı savunmadılar. Beni korumadılar onların onayını almam mecburi midir? Boşanma nedenlerimi de yazarım isterseniz.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah’u tealanın en sevmediği helal boşanmadır. Eşler boşama olmaması için ellerinden geldiği kadar sabırlı olmalı ve gayret etmeliler. Ancak hayat çekilmez hale gelmesinden dolayı veya boşanma için geçerli nedenler oluştuktan sonra boşanmakta haram değildir helaldir. Allah kimseye zulüm ve haksızlık ortamında yaşa hayatını zindana çevir diye emretmez ki bundan dolayıda boşanmak zaten helal kılınmıştır. Kadın mı erkek mi olduğunuzu belirtmediniz ancak her iki açıdan da ailenin izni şartı yoktur ve geçerli sebepler oluşmuşsa müslüman şerefiyle yaşamayı tercih etmeyi de bilmelidir. Ama dediğimiz gibi mutlaka her türlü yol denenmeli ve boşanma en son çare olmalıdır. Allah yardımcınız olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Hocam ben bayanım esim beni yıllardır dövüyor iki kez öldürmeye kalktı devlete sığındım.devletten bir çok kez ceza aldı. Evin ihtiyaçları için para istediğimde git sokaktaki adamlardan iste diyor. Canı istemezse eve gelmiyor. Beni insanlara muhtaç ediyor. Gururum inciniyor. Ayrıca da affedin beni yılda üç dört kez yanıma geliyor hiç cinsel hayatım yok çok genç yaşım sen kadınsın cinselliği napıcaksın diyor. Boşanıp namusumla hayatımı devam ettirmek hakkım diye düşünüyorum bıktım artık hocam. Hakkınızı helal edin.

  2. Hanım kardeşim Allah yardımcın olsun. Evet haklısın kanunen de zaten bu hakka sahipsin anladığım kadarıyla. Maalesef bu zor şartlar altında yaşayan bir insan olmadan hakkıyla bunu idrak etmek de çok zor. Dualarımız seninle Allah her daim yardımcın olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.