Dini Soru / Sorular / İslamda kadın nasıl davranmalı

İslamda kadın nasıl davranmalı

Sponsorlu Bağlantılar

İslamda kadın nasıl davranmalı

Soru

İslamda kadın girişken öz güvenli herkesle ilişki kurabilen her ise girebilen sosyal bir yapıda mı yoksa çekingen utangaç çok konuşmayan herkesle arkadaş olmayan asosyal bir yapıda mı olmalı makbul olan hangisidir

Cevap

İslam da kadın nasıl olması gerekiğini kısaca şöyle açıklayabiliriz; kadın ve erkek helal ve haram dairesinde yaşamalıdır. Ayrıca bu daire içerisinde kalmak şartıyla (!) bir müslüman kadın; cesur, öz güven sahibi, bilgili, kültürlü, sosyal yönü güçlü bir insan olmalıdır. Utangaç olmak bir kadının en güzel süsü ve güzelliğidir. Bu herşeye sessiz kalmak ve konuşmamak anlamına da gelmez. Arkadaşlığı da olmalıdır ama namahrem olan kimselerle değil o ancak helal olan ilişkilerini sağlam ve seviyeli tutmayı bilmelidir. Makbul olan budur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Peki okulda erkek kız karışık oluyor malum. Erkeklerle arkadaşlık kurmuyorum ama yinede birbirimizi görüyoruz sonuçta o ortamda sessiz kalıp kendimi silikleştirmem mi doğru olur yoksa kız arkadaşlarımla konuşup şakalaşmam mı?

  2. Okul ortamlarında kız arkadaşlarıyla konuşmak şakalaşmak elbette mümkündür. Önemli olan bu tür şeyleri erkekler arasında değil kendi aralarında yapmalarıdır. Arkadaşları arasında ne lüzumsuz söz ve davranışlarda bulunmalı nede seviyesini bozmalıdır. Aynı zamanda onlarla arkadaş olmalı konuşmalı ve yerine göre şakalaşmalarda da bulunabilmelidir. Her iki yol arasında haramlardan uzak durarak bir denge içerisinde olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.