Dini Soru / Sorular / İslamda şehitlik nasıl olur

İslamda şehitlik nasıl olur

Sponsorlu Bağlantılar

İslamda şehitlik nasıl olur

Soru

Şehitlik Allah Yolunda Ölmek Değil mi? Aydınlatırsanız sevinirim.

Hocalarım, Sehitliğin anlamı Allah yoldunda ölmek bildiğim kadarıyla ama türkiye için ölenlere de şehit diyoruz bu konuda beni aydınlatın. Yani Türkiye’nin bölünmemesi için ölen askerlerimiz (İnşallah Şehittirler) Allah yolunda mı ölmüş oluyor. Bunu tabiki biz bilemeyiz kimin şehit olup olmayacağını Allah bilir ama sizin yorumunuzu merak ediyorum.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Allah’u tealanın rızası ve ilayı kelimetullah yolunda canını vererek öldürülenlere şehit denir. İslam dini şehadet konusunda bazı derecelendirmeler vermiştir bu derecelerin en üstünü Şehid-i kamil olanlardır. Vatanı için ölen bir asker veya güvenlik görevlisi, eğer Müslüman ise şehid hükmündedir ve kul hakkı dışında bütün günahları affolunur. Bu bakımdan namaz borçları da inşallah affolunur.

Şehîd-i Kâmil Kime Denir?

Hem dünya hem de âhiret itibariyle şehid sayılan kimselere, şehîd-i kâmil denir. Bunlar muharebede öldürülenler, yahut âsiler, eşkıyalar, anarşistler veya evinde hırsızlar tarafından gadren ve zulmen öldürülen kimselerdir.

Bir Müslümanın şehîd-i kâmil sayılabilmesi için altı şart lâzımdır:

1. Müslüman olmak.
2. Akıllı olmak.
3. Bâliğ olmak.
4. Cünüp olmamak, hayız ve nifas hâlinde bulunmamak.
5. Vurulmanın akabinde hemen ölmüş olmak. Vurulduktan sonra, ölmeden önce, yeyip içer, tedavi görürse, vurulduğu yerden başka tarafa taşınırsa veya üzerinden bir namaz vakti geçecek kadar yaşarsa, kâmil şehidlik kısmından çıkar. Uhrevî şehîd olur.
6. Öldürülmüş olmasından dolayı, öldüren kimseye kısas icab etmek. Yani, kasden öldürülmüş olmak. Hatâen öldürülme durumlarında, katile kısas vâcib olmadığı için, maktûl şehîd-i kâmil kısmına girmez.

Şehîd-i kâmiller, yıkanmadan kanlı elbiseleri ile gömülürler. Hz. Ömer (ra) ile Hz. Ali (ra) de bu şartlardan biri bulunmadığı için yıkandılar; Hz. Osman (ra) ise, yıkanmadan gömüldü.

Ayrıca Allah’ın bir ikram ve merhameti olarak da şu kısımlara girenlere de şehitlik sevabı verileceği müjdelenmiştir:

* Suda boğulanlar.
* Ateşte yananlar. (İbnu Mace, Cihad, 17)
* Enkaz altında kalanlar.
* Veba gibi bulaşıcı bir hastalıktan ölenler.
* Sıtma gibi ateşli hastalıktan ölenler.
* İlim yolunda ölenler.
* Ciğer hastalıklarından ölenler.
* Doğum sırasında veya lohusa iken ölen kadınlar.
* Baş ağrısından ölenler.
* Karın ağrısından ölenler.
* Ailesinin nafakasını helâlinden kazanmak için çalışırken iş kazasından ölenler.
* Cuma gecesi ölenler.
* Gurbet ilde vefat edenler.
* Akrep, yılan sokması gibi sebeblerle vefat edenler…

(Savaş dışındaki şehîdler hakkında hadisler için bakınız: Buhârî, Ezan, 32, Cihâd, 30; Müslim, İmâre, 164; Tirmizî, Cenâiz, 65, Fedâilu’l-Cihâd, 14; Ahmed b. Hanbel, I/22, 23, II/323, 325).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Selamun aleykum hocam sehitler vefat etmeden once yani sehit olmadan once sırf beni gormek icin Iyarete gelmisse sebebi nedir askerdeyken cok ust rutbeli bi komutanimiz karakolumuzu ziyarete gelmisti ben sanki sırf beni görmek icin gelmis gibi hissettim kalbimde sonra konuamasini yapti ve yolunuz bahtiniz acik olsun allaha emanet olun dedikten sonra benim gözlerimin icine bakti o an bana bi sarilma gissi geldi rutbesi cok yuksek oldugu icin yapmadim tabii aradan 1-2 ay sonra sehit oldu

    Daha oncesinde ise gurbette calisirken koyden bi komsumuz ziyaretimize geldi o da 1 yil sonra rizkinin pesinde gurbette calisirken vefat etti bi nevi sehit oldu bunun hikmeti nedir acaba lutfen bilgilendirebilir misiniz.

  2. Aleykum selam. Bu hayat akışı içerisinde yaşamakta vardır ölmekte vardır. Bu kimseler şehit olmadan veya ölmeden önce seni görmeleri veyahutta karşılaşmalarından özel bir mana çıkaramazsın. Ancak onlara bol bol dua etmelisin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.