Dini Soru / Sorular / İslamın insan hayatı ile ilgili korumayı amaçladığı ilkeler nelerdir

İslamın insan hayatı ile ilgili korumayı amaçladığı ilkeler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

İslamın insan hayatı ile ilgili korumayı amaçladığı ilkeler nelerdir

Soru

Dinimiz İslamın insan hayatını korumayı amaçladığı ilkelerin neler olduğunu kısaca açıklayabilir misiniz ? İslamın insan hayatı ile ilgili korumayı amaçladığı ilkeleri maddeler halinde yazar mısınız ?

Cevap

İnsan doğuştan mükerrem ve saygı değer bir varlıktır. Allah insana daha annesinin karnında iken bazı haklarla donatmaya başlar. İslamın insan hayatında korumayı hedeflediği ve garanti altına aldığı beş temel ilke vardır.

1- Hayat Hakkı:
İslam dini yaratılanlar içerisinde insanı en üstün görmüş ve insanın hayatını korumayı da temek ilkeler arasına koymuştur. Kur’an-ı Kerim’de haksız yere bir cana kıymanın bütün insanları öldürmüş gibi ağır bir suç olduğu ve bir insanın hayatını kurtarmanın da bütün insanları kurtarma gibi yüce ve değerli bir davranış olduğu ifade edilmiştir.

2- Din Hakkı:
Her insan bir dini tercih etme özgürlüğüne sahiptir. “Dinde zorlama yoktur.” (Bakara, 2/256), “Sizin dinizin size benim dinim bana…” (Kafirun, 10976) mealindeki ayetlerde bu hususa vurgu yapılmıştır. İslam devletinin hakimiyetinde yaşayan gayr-i müslimlere dinlerini yaşama hakkı verilmiştir.

3- Akıl:
Akıl, insanoğlunun en üstün vasfıdır. Çünkü, Allah’ın emânetleri, akıl sayesinde kabul edilir ve yine akıl sayesindedir ki insan, Allah’ın rızasını elde edebilir.

4- Mal:
İslam dini mülk edinme hakkını teminat altına almıştır. İslam, yeryüzünün halifesi olan insanın, insanlık onuruna yakışır bir hayat sürmesi istemektedir.

5- Nesil:
Neslin devamı ve gelişebilmesi için evlilik müessesesine ihtiyaç vardır. İnsan neslinin devamı, nesebin muhafazası, toplumu meydana getiren ve toplumun temel taşı olan aile müessesesinin kurulması evlilikle mümkün olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: insanın insan hayatı ile ilgili korumayı amaçladığı ilkeler, islamın insan hayatı ile ilgili korumayı amaçladığı ilkeler

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.