Dini Soru / Sorular / İstenen bir şeyin olması için okunacak dua

İstenen bir şeyin olması için okunacak dua

Sponsorlu Bağlantılar

İstenen bir şeyin olması için okunacak dua

Soru

İstenen bir şeyin hayırlı olması için dua

Hayırlı Cumalar hocam,meşru sınırlar içinde olan ve hayırlı bir şekilde olmasını çok istediğim bazı konular var. Onlarla ilgili sorularımı maddeler halinde sormam gerekirse;

1-) Çok istenen bir şeyin önce hayırlı kılınıp sonra nasip olması için nasıl ve hangi duaları etmemiz gerekir?

2-) Bu konuda “ya kayyum”, “et tevvab”, “ya hayy”, “ya mucib”, “ya vekil” esmalarını zikretmemiz iyiymiş diye duydum,doğru mu?

3-) İstenen şeyin hayırlı bir şekilde yerine gelmesi için kimi yerlerden “ya kayyum,ya tevvab” diye,kimi yerden ise “ya hayy,ya kayyum” şeklinde ve birbiri ardına okumak iyiymiş diye duydum. Belki ikisi de doğru olabilir, bilmiyorum. 2. maddede yazdığım bütün esmaları istenen şeyin hayırlı bir şekilde gerçekleşmesi için zikretmek uygunsa; bu esmaları “ya hayy,ya kayyum,ya tevvab,ya mucib,ya vekil” şeklinde birbiri ardına ve sayı sınırı olmaksızın zikretmek uygun mudur?

4-) Aynı amaç için başka esmalar da var mıdır,varsa onları da yazmış olduğum esmalarla birlikte sayı sınırı olmadan zikredebilir miyim?

Cevap

Hayırlı günler kardeşim.

1- Çok istenen bir şeyin hakkımızda hayırlı olup olmayacağını bilemeyiz ama onun helal olup olmadığına ilk önce bakmalı ve daha sonrada dua edebiliriz.

2- Evet kardeşim. Bu esmaları okuyabilirsin. Bu esmalar tavsiye edilmiştir.

3- Evet kardeşim. Her iki şekilde olan esmaları okuyabilirsin veya bir çeşidini tercih edebilirsin. Tavsiye edilen kaynaklarda eğer bir sayı belirtilmişse o sayıya uyman uygun olur. ama yinede bu şart olmaz yani dilediğin kadar okuyabilirsin.

4 – Sana esmaül hisnayı bu konuda tavsiye ederiz. Ayrıca hacet namazı peygamber aleyhisselamın bir tavsiyesidir. Örneğin haftada bir defa hacet namazı kılınabilir. Allah kabul eylesin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Çok teşekkürler hocam.Allah razı olsun.Yalnız bir şeyi anlayamadım,hakkınızı helal edin. 2. maddede örneğini verdiğim gibi beş esmayı veya daha fazla sayıdaki esmayı arka arkaya okuyup,sonra başa dönüp tekrar o şekilde ardı ardına okumak suretiyle zikir yapabilir miyiz?

  2. Evet kardeşim bu esmaları o şekilde okuyabilirsin elbette. Allah kabul eylesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.