Dini Soru / Sorular / İyilik yapmayı düşünmek

İyilik yapmayı düşünmek

Sponsorlu Bağlantılar

İyilik yapmayı düşünmek

Soru

İçimden mutlulukla iyilik yapmak geçti birine söz vermişim gibi bişey oldu ama sonra mantıklı düşününce yapamam gibi geldi. zaten bu düşüncemden dolayı yapamazsam söz verdiysem eğer ALLAH günah yazar mı?

Cevap

Yapmayacağınız sözü söylemek Allah katında büyük günahtır. (saf suresi 3) Hz.Peygamber (sav) bir hadisi şerifte şöyle buyurmuştur: Oruçta tutsa da namazda kılsa münafıktır: konuştuğu zaman yalan söyleyen, VERDİĞİ SÖZDEN CAYAN, itimat edildiği halde emanete ihanet eden. (buhari,müslim)

Şu hadiste ise Allah rasulü (sav) den nakledilmiştir: Sözünde durmayan kimsenin dini olmaz (bihar ül envar). Allah ve ahiret gününe inanan kimse mutlaka verdiği sözü yerine getirsin.(el kafi) dinimizde çok önemli bir konu bana göre söz verirken bir kere değil bin kere düşün ki sonrasında pişman olma yapamayacağın sözü asla verme.hayırlı günler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

  1. Ama bana sürekli vesvese geliyor bu elimdeki bişey değil ben iyilik yapmak istiyorum ama maddi gücüm yok zaten olsa yapardım elimden geldiğince belki düşüncesizce bir söz oldu o an aklımda öyle söz vermek yoktu hep bu vesveselerden dolayı düşüncelerim söz veriyo ağzımdan çıkmadı öyle bişey sadece düşündüm düşünce suretiyle söz verdim sonrada neden böyle bişey yaptığımı anlayamadım böyle bişeye söz verdiğimi içimden belki o an mutluydum iyilik yapmak istedim bilemiyorum ALLAH beni affetsin

  2. İnsanın elinde olmadan içine doğan düşüncelerden sorumlu değildir. Eğer böyle bir durumda söz veya yemin aklınızdan geçtiyse zaten bundan sorumlu değilsiniz içiniz rahat olsun.

  3. ya hep böyle oluyo ne zaman mutlu olsam iyilik yapasım geliyo sonra vesvese sıkıştırıyo yemin et söz ver diye mutlulukla içimden ne olucak bende böyle söz verme yemin etme dürtüsü yoktu vesveseyle oldu bu sözler alışkanlık gibi bişey oldu ya mutluluktan söz verdim belkide ne yapacağım içimden böyle geçti dilimden söylemedim tereddütte kalıyorum sonra kendi kendime dedim ki nasıl yaparım böyle bişey şuursuzca söz verdim dedim düşüncemden kafam çok karışık ALLAH beni affeder dimi ben iyi niyetimden oldu sadece iyilik yapmayı düşündüm söz verme nerden geldi anlayamadım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.