Dini Soru / Sorular / İzhari sefevi nedir

İzhari sefevi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

İzhari sefevi nedir

Soru

Selamun aleykum hocam. İzharı şefevi hakkında bilgi istiyorum. Lütfen kısaca izhari sefevi hakkında açıklama yapar mısınız.

Cevap

Aleykum selam. Tecvid ilminde bir izhar konusu içerisinde geçmekte olan izhar-ı şefevi konusunu anlamak için bütün bir izhar konusunun anlaşılması gerekir. İzharı şefevi yani dudak izharı konusu ile birlikte kısaca izhar konusu:

İzhar Çeşitleri ve Hükmü

a) Mana Bakımından İzhar
b) Mahiyet Bakımından İzhar
c) İzharın Çeşitleri
• İzhar-ı Mutlak
• İzhar-ı Halki
• İzhar-ı Şefevi
d) İzhar-ı Halki’ye Ait Tablo
e) Sonuç

Mana Bakımından İzhar:

Kelimenin aslı, açığa çıkarma demek olan (ظهر) kelimesinden türemiştir. İzhar; Lügatte (البيان والإيضاح) beyan etmek ve açıklamak manasına gelir.
Tecvid Istılahında ise; her harfi ğunnesiz olarak kendi mahrecine göre çıkarmaktır. Daha açık bir ifade ile İhfa ve İdğam yapmaksızın, seslerini birbirine karıştırmadan iki harfin arasını açmak, ayırmak demektir.

Mahiyet Bakımından İzhar

İzhar, dilin ucu damağa yapıştırılarak yapılır ve bu esnada Nun harfi Ğunnesiz ve net bir biçimde belirtilir. Ayrıca İzhar yaparken sekte yapılmamasına ve bir de Kalkale yapılmamasına dikkat edilir. Ekseri okuyucuların yaptıkları hatalardan bazıları bu hususlardadır.

İzharın Çeşitleri:

Bilginler İzharı birisi Mutlak İzhar, birisi Halki İzhar ve diğeri de Şefevi İzhar olmak üzere üç kısma ayırmışlardır.

İZHAR-I MUTLAK

Bu İzhar, bir kelime içerisinde Sakin Nun ile(ي) ve (و) harfleri bulunduğu zaman uygulanan bir kaidedir. Sakin Nun (ي) ve (و) harflerinden önce gelir ve ikisi de aynı kelime içerisinde bulunursa, burada da yine İzhar yapılır. Yani İdğam yapılmaz. Bu da Kitabımızda sadece dört mesele hakkında caridir. Bunlar: (صِنْوَانٌ) (قِنْوَانٌ) (بُنْيَانٌ) (الدُّنْيَا) misallerinde görüldüğü üzere, dört misalden ibarettir.

İZHAR-I HALKİ

Bu İzhar; boğaz mahreci grubuna ait olan harfleri kapsamına alır. Boğaz grubu harfleri: (الهمزة، والهاء، والعين، والحاء، والغين، والخاء) harfleridir. Her ne zaman Tenvin veya Sakin Nun’dan her birisi İzhar harflerinden birine uğrarsa, burada ‘İZHAR’ yani iki harf arasında hafif bir ayırma yapılır. Bu İzhar’a Tecvid ıstılahında ‘İZHAR-I HALKİ’ denilir. Bu İzhar’ın üç mertebesi vardır: Evveli (الهمزة-والهاء) harfleridir. Yani bunlarda kuvvetlice ayırım gerekir. Orta derecesi (العين-والحاء) harfleridir. Bunlarda orta derecede bir ayırım yapmak gerekir. Aşağı mertebesi ise (الغين-والخاء) harfleridir. Bunlarda da zayıf bir tarzda ayırım yapmak gereklidir.

TENVİN İKİ AYRI KELİMEDE BİR KELİMEDE HARFLER

هُودًا أَوْ نَصَارَى مَنْ أَسْلَمَ يَنْأَوْنَ الهمزة
جُرُفٍ هَارٍ إِنْ هِيَ يَنْهَوْنَ الهاء
خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَمَنْ عَادَ أَنْعَمْتُ العين
عَزِيزٌ حَكِيمٌ فَمَنْ حَجَّ وَتَنْحِتُونَ الحاء
قَوْلًا غَيْرَ مِنْ غَيْرِكُمْ فَسَيُنْغِضُونَ الغين
لَطِيفٌ خَبِيرٌ مِنْ خَيْرٍ وَالْمُنْخَنِقَةُ الخاء

İZHAR-I ŞEFEVİ

Bu İzhar Sakin Mim ile alakalı olan bir İzhar’dır. Sakin Mim; (م) ve (ب) harfinden başka hangi harfin önüne gelirse, bütün buralarda İzhar kaidesi uygulanır. Bu tür İzhar’a ise; ‘İZHAR-I ŞEFEVİ’ denilir. Misal: (أَلَمْ تَرَ), (وَهُمْ يَنْهَوْنَ) gibi.

Sonuç:

Lügatte izah ve beyan demek olan İZHAR kelimesi, Tecvid ıstılahında iki harf arasında ayırım yapmak manasına gelir. Mutlak İzhar, Halki İzhar ve Şefevi İzhar olmak üzere üç kısımdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.