Dini Soru / Güncel Konular / Kabe hakkında bilgi

Kabe hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Kabe her türlü özelliğiyle ve konumuyla dünyanın tam merkezindedir. Kabe, insanda nasıl bir kalp önemliyse dünya için de kabe kalp gibidir.

O yapısı itibariyle değil mekan ve alan itibariyle mukaddestir. Tarih boyunca çeşitli nedenlerden dolayı defalarca kabe yıkılmış ve yeniden imar edilmiştir. Şu anda ki güncel ölçülerini ve özelliklerini buradan okuyabilirsiniz.

Kabenin-bölümleri

Kabe’nin koordinatları: 21°25’24¨N, 39°49’24¨E.

Kabe’nin geniş duvar yapısı yaklaşık bir küp biçimindedir.

Kuzeydoğu duvarı:

12,63; kuzeybatı duvarı 11,03; güneybatı duvarı 13,10 metre; güneydoğu duvarı 11,22 metre ve yüksekliği 13 metredir. 145 m² alan üzerine kurulmuştur.

Duvarlarında kullanılan taşlar Mekke tepelerindeki granit taşlardandır.
Kabe’nin Yapıları

Kabe’nin köşeleri yaklaşık olarak dört ana yönü gösterir. Köşelerden her birinin ayrı ismi vardır: Doğu köşesine “Hacerü’l-Esved” veya “Şarki”, kuzey köşesine “Iraki” , batı köşesine “Şami” ve güney köşesine “Yemani” denir.

Kabe Kapısı:

Kabe’nin doğu duvarında zeminden 2,13 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Hacerü’l-Esved:

Doğu köşesinde bulunan cennetten inen kara parlak taştır . 684’te Kabe’de çıkan bir yangında bu taş sıcaktan çatlayıp 15 parçaya bölünmüştür. Günümüzde taşın parçaları gümüş bir çerçeveyle tutulmaktadır ve görünen kısmı yaklaşık 16,5×20 cm’dir.

Kabe’nin içerisi:

Kabe’nin içerisine ancak yılda iki defa (Ramazan ayı başlamadan ve Kurban Bayramı ile Hac ziyaretleri başlamadan yaklaşık 15 gün önce) “Kabe’yi temizleme töreni” adı verilen törenle Kabe’nin anahtarını geleneksel olarak ellerinde tutan “Ben-i Şaybat” kabilesi mensupları ve seçilmiş misafirler girebilmektedir.

Multazam:

Kabe’nin doğu duvarında Kabe kapısı ile Hacerü’l-Esved arasındaki duvar kısmı.

Cebrail makamı:

Kabe’nin kapısının bulunmadığı doğu duvarının önunde hemen “Iraki” köşesinin yanında bulunan bir mevkii.

kabenin-ölçüleri

Mizab veya Altın oluk:

Kuzey duvarı üzerinde bulunan altından yapılmış oluk. Mekke’de ender yağan yağmur sularını Kabe’nin çatısından indirmek için 1627’de Osmanlılar tarfından yapılmıştır.

Şadırvan:

Kabe’nin duvarlarının diplerini ender yağmur ve sel sularından korumak amacıyla yapılan mermerden koruma. Sitare veya kisve: Kabe’nin üzerine örtülen altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtü. Üzerindeki örtü ipekli bir kumaştan dokunmuş olup, üzerine Kelime-i Şehadet işlenmiş, çatıya yakın kısmında çevresine altın işlemeli bir şerit geçirilmiş; kemer biçiminde olan bu şeritte de Kur’an ayetleri işlenmiştir. Bu örtü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.

Hatim:

Kabe’nin batı duvarının önünde bulunan ve 90 cm yüksekliğinde ve 1,5 m eninde beyaz mermerden yapılmış İsmail duvarı adı verilen kavisli yarım daire şeklinde alçak duvarla sınırlanmış bir bölge.

Makam-ı İbrahim:

İbrahim ve oğlu İsmail tarafından Kabe inşaa edilmekte iken İbrahim’in ayak izini bıraktığı bir mevki. Tavaf’ın başlangıç çizgisi olarak kullanılan mermer bant.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Abdest duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgilimi seviyorum ama ailem istemiyor

Sponsorlu Bağlantılar Soru Sevdiğim bir cocuk var ailemle tanıştırdım istemeye gelecekler ama ailem istemiyor hem …

Evliyken zina edenin tövbesi

Sponsorlu Bağlantılar Soru Merhaba hocam. Eşinden ayrı ama henüz boşanmamış iken zina günahını işleyen bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.