Dini Soru / Güncel Konular / Kabir azabının sebepleri nelerdir

Kabir azabının sebepleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Kabir Azabının Nedenleri

Soru
Kabir azabının biri teharettir bildiriliyor. Bunun için ne gibi şeyleri yapabiliriz? Yani kendimizi bu mes’uliyetten koruyabilmek için neler yapmamız gerekiyor. Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap

Kaçınılmaz bir son olan ölüm haktır. Her iki alem arasında ki konağımız da kabir hayatıdır. Ordaki hayatımızın nasıl olacağını bu dünyada ektiklerimiz neticesinde olacaktır. Kabir azabından korunmanın yolu elbetteki düzgün bir iyikad sahibi ve salih bir amel sahibi olmaktan geçer bunda asla şüphe yoktur.

Bunun yanında bazı ameller de vardır ki kabir azabından kurtulmaya vesiledir. Bunlarla ilgili birkaç hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur:

-(Her gün yatsıdan sonra) Tebareke suresini okumak kabir azabından korur. [İbni Mürdeveyh] -Cuma günü veya gecesi ölen mümine kabir azabı olmaz. [Tirmizi, Ebu Nuaym] -Sadaka, kabir azabından korur. [Beyheki]

Birde kabir azabının artmasına vesile olacak bazı ameller de vardır mesela kovuculuk yapmak gibi ve idrar sıçrıntılarına dikkat etmemek gibi. Bunlarla ilgili iki hadiste de şöyle buyrulmuştur:
-Kovuculuk, kabir azabına sebep olur. [Beyheki] -Kabir azabının çoğu, üzerine idrar sıçratmaktan olacaktır. [İ.Mace, Nesai, Hakim, Dare Kutni]

Böylece küçük abdesti yaparken sıçrıntılara dikkat etmek, hemen acele acele ihtiyacı karşılamadan biraz beklemek ve ayakta bevletmemek kişiyi bu tür durumlara düşmekten koruyacaktır inşaallah.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şifa kurbanı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Vesvese nedir nasıl kurtuluruz

Sponsorlu Bağlantılar Vesvese nedir nasıl kurtulunur Soru Selamun Aleykum Bende şu an vesvese durumu var. …

Sevgilimi seviyorum ama ailem istemiyor

Sponsorlu Bağlantılar Soru Sevdiğim bir cocuk var ailemle tanıştırdım istemeye gelecekler ama ailem istemiyor hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.