Dini Soru / Sorular / Kaçarak evlenmek günah mıdır

Kaçarak evlenmek günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar

Kaçarak evlenmek günah mıdır

Soru

Hocam selamun aleykum. 19 yaşındayım gecen sene 2 senelik sevgilimle nişanlandık. Hem dini hem de resmi nikahımız vardı. Yalnız aileler düğüne 2 hafta kala tartışma yaşadı. Birde farklı şehirden biri olunca benimseyemediler. Ardından bizde yorulduk soğuma geldi dayanamadım düğüne 1 hafta kala ayrıldım. Başkasına kaçtım memleketimizden. Ama daha önce hiç onu görmedim Allah çıkardı diyebilirim. Kalbimiz birbirine ısındı düğün olmadan kaçalım dedik.. Önünü göremediğim için yapmak zorunda hissettim kendimi. Şu anki eşimle dini nikahlı evliyiz. Boşanma işlemimiz devam ediyor.. Benim sorum şu; vebal aldım mı? Günah işlemiş oluyor muyum? Yardim edin ne olur.

Cevap

Aleykum selam hanım kardeşim. İlk kıymış olduğunuz nikahı o kişi bitirmişse şu an ki nikahınız geçerlidir. Eğer dini nikah bitmeden yani boşanma olmadan başkasıyla nikah kıymışsanız bu nikah batıldır geçersizdir.

Soru

Kız arkadaşımla birbirimizi seviyoruz evlenmek istiyoruz kızın annesi beni istemiyor iki dünya bir araya gelse vermem diyor kızada unut o çocuğu diyor.başka kendilerinin beğendiği biriyle evlendirmek istiyolar kız arkadşımla kaçıp evlensek harama girmiş olurmuyuz

Cevap

Anne-baba, evlenmesine neden müsaade etmiyor, buna bakmak gerekir. Eğer ortada İslâm dışı bir durum yoksa evlenmeniz hakkınızdır. Ailelerin rızası alınarak evlenilirse daha güzel olur ama izin vermiyorlarsa kaçmak yerine, biz şu gün nikah kıyacağız, yanımızda olmanız istiyoruz denilebilir. İzin vermeseler dahi aile bir kenara atılamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Burun ameliyatı caiz midir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.