Dini Soru / Sorular / Kaderi kim belirler

Kaderi kim belirler

Sponsorlu Bağlantılar

Kaderi kim belirler

Soru

Hocam neden tanrı kaderi belirleyici olabilir ki önceki adımı atabiliyorsam yani Filistin onlarca acı çekiyorsa benimde acı çekmem gerekmez mi? Yada onlarda benim gibi savaşsız yaşamalı değil mi hocam?

Cevap

Selamun aleykum. Esas olan şey, kaderin ne olduğunun bilinmesidir. Kaderin asıl anlamı ‘Allah’ın geçmiş ve gelecekte olacak olan herşeyi bilmesidir. Allah bilir, eğer Allah bilmeyecek olsaydı (haşa) onun ilah olması nasıl mümkün olabilirdi? Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur. Bu konuya bir misal verelim:

Peygamberimiz İstanbul’un fethini ve komutanını yüz yıllar önce müjdelemiş ve haber vermiştir. Zamanı gelince de dediği gibi çıkmış. Şimdi, İstanbul Peygamberimiz (asm) dediği için mi fethedildi, yoksa fethedileceğini bildiği için mi söyledi. O zaman Fatih Sultan yatsaydı, çalışmasaydı, ordular hazırlatıp savaşmasaydı, yine olacak mıydı? Demek ki Allah Fatih’in çalışıp İstanbul’u fethedeceğini biliyordu ve bunu elçisi Hz. Peygambere (asm) bildirdi.

Buradaki ince nokta: Allah bildiği için yapmıyoruz, biz yapacağımız için Allah biliyor. Zaten Allah’ın geleceği bilmemesi düşünülemez. Bilmese veya bilemese yaratıcı olamaz.

Allah yeryüzünde ki kullarını farklı şekillerde imtihan etmektedir. Herkesin imtihanı aynı değildir. Bu imtihan olmanın bir gereğidir. Herkes kendisinin sorumlu tutulacağı sınırlar vardır. Eğer Filistin’de ki akan kanı durdurabiliyor ama bunun için bir müslüman uzakta da olsa engel olmuyorsa o zaman sorumlu olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.