Dini Soru / Sorular / Kadın ve erkeğin aynı ortamda bulunması

Kadın ve erkeğin aynı ortamda bulunması

Sponsorlu Bağlantılar

Kadın ve erkeğin aynı ortamda bulunması
Soru

dini açıdan Akrabalara hizmet etmek nasıl olmalıdır?

Kapalı bir yerde baş başa kalmamak şartıyla bir kadın, kendisine yabancı olan erkeklerle aynı ortamda bulunabilir, onlara hizmet edebilir. Konuyla ilgili olarak Peygamberimiz döneminden nakledilen sahih bir uygulama şöyledir:

“Sehl b. Sa’d radıyallâhu anh şöyle demiştir: Ebû Useyd es-Sâidî evlendiği zaman, Peygamberimiz ve ashabını düğün yemeğine davet etti. Onlar için yemeği yapan da, servis eden de Useyd’in henüz evlendiği karısı Ümmü Useyd’den başkası değildi. O, geceden taş bir tencere içinde hurmalar ıslatmış, Peygamberimiz yemeğini bitirince kadın kendi eliyle o şırayı Peygamberimize sunmuş, O’na böylece ikram ederek içirmişti.” (Buhari, Nikâh, 78)

“Ebû Hazım şöyle demiştir: Ben Sehl ibn Sa’d’dan işittim: Ebû Useyd es-Sâidî, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemi kendisinin düğün yemeğine davet etti. O gün henüz yeni gelin olan karısı onlara hizmet etmekte idi…” (Buhari, Nikah, 79)
Bu hadisi şeri delil olarak gösterilmiş yani akrabalarimiz gelince mahremiz olan bir erkeğin yaninda onlara hizmet edebilir miyiz?

Cevap

Selamun aleykum. Misafirlikte kadının misafirlere hizmet etmesi, onlarla birlikte oturması ve bir arada yemek yenmesi gibi durumlar hakkında alimlerimizin çoğunluğuna göre bunun caiz olmadığıdır. Bu hadisin geçtiği olayın hicab yani tesettürün farz olmasından önze olduğu görüşü ağır basmaktadır. Ancak bu hadisi şeriften delil gösteren kimi alimler fitne korkusu kesinlikle olmamasını şart koşmuşlardır. Sorduğunuz hadisi şerif sahih bir hadistir ve şöyle geçmektedir:

“Hz. Ebû Üseyd, düğününde Peygamberimizi (asm) ve bazı sahabîleri davet etti. Misafirlere hizmeti hanımı (gelin) yapıyordu. Geceden, bir taş kabın içine hurma ıslatmıştı. Peygamberimiz (asm) yemeği bitirince, hurmaları ezdi, sulandırdı, şerbet yapıp misafirlere ikram etti.”(Buhari, Nikâh, 77. Müslim, Eşribe: 86.)

Bu hadisi şerif ile ilgili fıkıh kaynaklarımızda geçen açıklamalar kısaca şöyledir:

“Bu hadisi zikreden muhaddisler, fitneden emin olmak şartıyla bir kadın, kocasının misafirlerine hizmet edebileceği, hükmünü çıkarmaktadırlar.” (Aynî, Umdetü’l-Kârî, 20/164-165)

– İmam Nevevi de bu hadisi “hacab ayetinden öncesine hamledilmesini” uygun görmektedir. (bk. Nevevi, Şerhu Müslim, 13/177)

– İslam Fıkıh konseyine göre, bu hadisten anlaşılması gereken, İslam’ın ön gördüğü tesettür ve emniyet şartlarının bulunduğu takdirde, kadının böyle bir hizmeti yapması caizdir. (bk. Fetava’l-Lecneti’d-daime, 1/81-85)

– Mısır İslam hukuk uzmanlarından Abdulkerim Zeydan da, bu hadisi delil getirerek, kadının -İslam’ın ön gördüğü şartlara riayet etmek suretiyle- kocasının da içinde bulunduğu yabancı misafirlerin meclisine girip onlara hizmet edebileceği kanaatini belirtmiştir. (bk. İslamonline. net)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.