Dini Soru / Sorular / Kadının kocası üzerindeki hakları

Kadının kocası üzerindeki hakları

Sponsorlu Bağlantılar

Kadının kocası üzerindeki hakları

Soru

Selam Aleykum hocam bir kadının kocası üzerindeki haklarının nelerdir. Dinimizde bir kadının eşi üzerindeki hakları hakkında bilgiler verir misiniz.

Cevap

Aleykum selam kardeşim.
Allah aile içerisinde huzur ve mutluluğun sağlanması için eşler arasındaki hakları ve sorumlulukları farklı kılmıştır. Kadına kocası üzerindeki hakları da kocaya emretmiştir. Bu haklar şu üç tane hadisi şeriflerde bildirilmiştir:

– “Yediğinizden yedirin. Giydiğinizden giydirin. Sakın onları dövmeyin ve onlara incitici söz söylemeyin.” (Ebu Davud, Nikah, 41)

– Koca, eşini ve ailesini her türlü olumsuzluğa karşı korumalı, ailenin şeref ve haysiyetini koruyucu tedbirleri almalıdır.

– Koca eşinin sırlarını ifşa etmemelidir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) şu hadislerinde sırrın gizlenmeyip ifşa edilmesini şer olarak nitelemiştir:

– “Şüphesiz ki Kıyamet günü, Allah’ın en çok ehemmiyet vereceği emanet, kadın-koca arasındaki emanettir. Kadınla koca birbiriyle içli dışlı olduktan sonra, erkeğin, hanımının sırlarını etrafa yayması o gün en büyük ihanettir.” (Müslim, Nikah, 123, 124; Ebu Davud, Edeb, 32)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.