Dini Soru / Sorular / Kadınlarda kaş aldırmak günah mı

Kadınlarda kaş aldırmak günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda kaş aldırmak günah mı

Soru

Selamun aleykum. Kocam kaşımı almamı istiyor almam caiz midir? kadınlarda kaş aldırmak günah mıdır lütfen izah eder misiniz.

Cevap

Aleykum selam hanım kardeşim. Esas olarak islam insana vücudunun doğal haline müdahale etmeyi yasaklamıştır. Bazı istisnai durumlarda ise buna cevaz vermiştir. Özellikle de kadınlara bu konuda temizlenmeleri ve eşlerine daha hoş görünmeleri için esas uzuvlara müdahale etmeksizin bazı kolaylık vermiştir. Kaşlarda da ancak normal kaş sınırları dışına taşanlarını aldırmaya cevaz verilmiştir.

Fıkıh alimleri yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler. Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir. Aslında olmayıp sonradan biten yüzdeki kıllar ise bu sınıfa girmediğinden, kadının bunları gidermesin de bir mahzur görülmemektedir. Aynı şekilde kadının bacağındaki kılları gidermesinde de bir mahzur yoktur. Çünkü bu kaş gibi bir uzuv mesabesin de değildir.

Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:

– Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

“İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir! Bu kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle yolmaktır.” (Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kaş

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

5 Yorumlar

  1. Mesela kaşların kenarlarında tüycükler var ortasındaki tüyler alınabilir mi

  2. normal kaşın dışında kalan ve çirkinliğe neden olan tüyler alınabilir ama görünmeyecek kadar ince olan tüyler alınmaz.

  3. Bu tüyler siyah oluyor alınabilir mi ?

  4. Kadınlarda normal kaş sınırı dışında çıkan bölgelerdeki tüyler alınabilir. Siyah veya başka renk olmasının önemi yoktur.

  5. Yüzünde belli olan tüyler alınabilir mi
    Kaşlar erkeğe benzemesin diye kısaltılabilir mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.