Dini Soru / Sorular / Kadınların çalışması günah mı

Kadınların çalışması günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların çalışması günah mı

Soru

Kadınların çalışması ve kadınların erkeklerle arkadaş olmaları

Hocam merhabalar,

1-) Kadın ve erkeğin arkadaş olması caiz midir?
2-) Kadınların erkeklerin olduğu bir ortamda çalışmaları caiz midir? Örneğin bir fabrikada kadın erkek beraber çalışıyor ve mecburen kadın ve erkek sohbet etmek zorunda kalıyor.
3-) Kadınların doktorluk gibi bir meslek yapması veya 2. soruda belirttiğim gibi erkeklerle sohbet etmek zorunda kalacakları bir meslek yapmaları caiz midir?

Cevap

Merhabalar kardeşim. Kadın ve erkek arasında mahremiyet sınırları vardır. Kadın ve erkeğin arkadaş olmaları yani yalnız kalmaları bu şekilde konuşmaları, gezmeleri ve birlikte vakit geçirmeleri caiz değildir. İş konusunda bir genelleme yapamayız ama helal ve haram sınırlarına konuşmalara ve benzeri ilişkilere dikkat edilmesi gerekir. İş dışında konuşmamak ve sohbetlere girmemek gerekir. Bu durum ateş sınırının kenarında durmaya benzer. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kadının çalışması günah mi

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Merhaba, birbirine nikah düşen erkekle kadının arkadaş olması caiz değildir. Çünkü şeytanın çok sevdiği bir ortamdır. Bir anlık nefsime uydum hikayeleri bu durumlardan doğar.
    2-Kadın namusuyla çalışabilir, bir odada kapılar kapalıyken mahrem bir erkekle çalışmadığı sürece. İş dışında keyfi sohbetler caiz değildir, günahların kapılarını açmaya yeterli bir durumdur.
    3-Kadın doktora ihtiyaç duyulduğundan bu mesleği yapmasında mahsur yoktur, edep çerçevesinde illaki erkek hastaları da tedavi etmek zorundadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.