Dini Soru / Sorular / Kadınların erkeklere selam vermesi caiz mi

Kadınların erkeklere selam vermesi caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların erkeklere selam vermesi caiz mi

Soru

Merhaba ben bir bayanım, erkeklere selam verebilir miyim yani mesela kapıdaki güvenliğin önünden her gün geçiyorum veya yolda bir çöpçü falan görüyorum veya okulda tanıdık birileri falan oluyor selam vermeden geçince kendimi kötü hissediyorum ama selam verince de fitne olacak diye korkup rahatsız oluyorum ne yapmam lazım?

Cevap

Merhaba hanım kardeşim. Hanefilerin görüşünde genel olarak ilk husus kadının erkeklere ilk önce selam vermemesidir bu caiz değildir. Akraba olan erkekler ise bu durumun dışındadır çünkü burada fitne olması söz konusu değildir. Burdaki fitne tehlikesi genellikle yalnız olan ve yaşlı olmayan kadınlar için geçerlidir. Örneğin bir kadın topluluk arasında ise selam verilmesi fitne sebebi değildir.

Ancak bu konunun da fitne tehlikesi ve İslamî edeple sınırlı olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden yaşlı veya toplu haldeki kadınlara, ya da amca, dayı eşi yahut bunların kızı gibi aile içinde ünsiyet bulunan hısımlara selam verip almada herhangi bir fitne tehlikesi yoksa da, tek başına bulunan genç kız ve hanımlara selam vermede böyle bir tehlikenin yokluğundan söz edilemez.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Erkeklerin şarkı söylememesi günah mı, Tokalasma

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. 22 yaşındayım ve iş yerinde abiler amcalar var ben hepsine günaydın abi derim caiz değil mi yani hocam? Birde bu tokalaşma enişte amca dayı erkek kuzenler içinde mi geçerli haram mı bunlarla tokalaşmak.

  2. Müslüman kadın asaleti ve iffeti ile durmayı bilmeli ve Allah’ın rızasını hiç bir şeye terk etmemeli ve başka hiç bir şeyi daha üstün tutmamalıdır. Güvenin olduğu ve toplumun olduğu yerlerde fitne tehlikesi de söz konusu değilse selam verilebilir ve alınabilir.

    Tokalaşma konusunda ise bir kadın kendisine nikahı düşe kimselerle tokalaşması caiz değildir. Baba, amca, dayı ve abi gibi kimselerle tokalaşması helaldir. Bunlar dışında kalanlarla tokalaşması helal değildir. Buradaki ölçü kendisine nikah düşen kimselerle tokalaşmamasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.