Dini Soru / Sorular / Kaza namazı varken teheccüd kılınır mı

Kaza namazı varken teheccüd kılınır mı

Sponsorlu Bağlantılar

Kaza namazı varken teheccüd kılınır mı

Soru

Benim 2 yıllık namaz borcum var bunu vakit namazlarının ardından kılmaya çalışıyorum nasıl niyet etmem daha güzel olur daha önce kılamadığım namazıma diye niyet ediyorum da birde vakti bol olduğu halde farz namazını kaza namazından önce kılmak caiz değil diye duydum önce kaza sonra mı farz kılmalıyım birde ben teheccüd namazına kalkmak istiyorum ama kaza namazı olan nafile namaz kılmamalı diye biliyorum teheccud namazı hangi vakit kılınır nasıl kılınır nasıl niyet edilir taheccüd namazı vaktinde kaza namazımı kılsam teheccud namazı kılmış olur muyum

Cevap

Hanefi mezhebinde üzerinde kaza namazı borcu olan kimse, hakkında hadisi şerifler bulunan nafile namazları ve vakit namazlarını kılabilirler. Örneğin teheccüd namazını kılabilirsiniz. Kerahat olan 3 vakit dışında dilediğiniz kadar kaza namazı kılabilirsiniz. Eğer farz bir namazın vakti geniş olsa ve az sonra kılınacaksa ve riske girmeyecekse ondan evvel kaza namazı kılmakta bir sakınca yoktur. Kaza namazına niyeti örneğin şöyle edebilirsiniz: Niyet ettim Allah rızası için üzerimde kalan en son öğle namazının farzını kaza etmeye denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Teheccüd vaktinde kaza kılsam teheccüd kılmış olur muyum?

  2. Namaz edilen niyet ne ise ancak o namaz kılınabilir. Teheccüd vakti içerisinde kılınan kaza namazları teheccüd namazı yerine geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.