Dini Soru / Sorular / Kaza orucu ne zaman tutulur

Kaza orucu ne zaman tutulur

Sponsorlu Bağlantılar

Kaza orucu ne zaman tutulur

Soru

Selamun aleyküm hocalarım ben şimdi 17 yaşındayım ve ben 14 yaşımda iken oruç tutmuyordum şimdi onları Nasıl kaza ederim bide mesela gün belirtmeye gerek yok dimi ve bir sene önce olması gerekli değil dimi yani 10 gün kazam varsa üç sene sonra tutsam bişey olmaz dimi açıklarmısınız Allah’a emanet olun selametle kalın

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Eğer 14 yaşında ergenlik yaşına girdiğini farzedersek o zaman 4 senelik borcun var demektir veya arada tutmuşsan o günleri düşerek oruç günlerini hesaplarsın. Gün belirtmeye gerek yoktur. Geciktirmemen gerekir artık ilk fırsatta tutmalısın en azından gelecek ramazan ayı gelmeden bir önceki seneden kalan oruç borcu bitirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: oruç kazası

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Geçmiş dönemden kalan oruç kazası

    Selamun aleykum hocam sorabilecegim kimsem yok cevaplarsanız çok sevinirim. Benim bir kaç sene önceden adet yüzünden tutamadıgım kaza oruclarım var ben bunları bu sene tutmak istiyorum peki tutmadan önce kefaret vermem gerekiyor mu ?

    • Hanefilere göre geciktirme ister bir özür sebebiyle olsun ister olmasın bu kişiye fidye gerekmez; sadece kaza etmeleri gerekir. Yani kefarete gerek olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.