Dini Soru / Sorular / Kaza ve kader ilişkisi ile ilgili örnekler

Kaza ve kader ilişkisi ile ilgili örnekler

Sponsorlu Bağlantılar

Kaza ve kader ilişkisi ile ilgili örnekler

Soru

kaza ve kader ilişkisi ile ilgili örnekler
Kaza ve kader ilişkisi hakkında kısa örnek ve açıklama verir misiniz arkadaşlar.

Cevap

Kaderin anlamı, Allah’ın ezeli ve ebedi olan ilmi ile herşeyi bilmesidir. Kaza Allah’ın bu ilminin meydana gelmesine gerçekleşmesine denir. Böylece kaderin tecelli etmesi haline kaza denir. Yani kader vardır ve kader meydana geldiğinde kaza olarak ortaya çıkmış olur. Halk arasındaki kaza manası bu anlamdan çok farklıdır bununla karıştırılmamalıdır.

Yazı yazmak, oturup kalkmak, namaz kılmak veya kılmamak, hayır veya şer, iyi veya kötü bir şey işlemek gibi hür irademizle seçerek yaptığı­mız fiiller ise iradeli fiillerimizdir. Ehli Sünnet’e göre kulların fiillerini onların iradeleri doğrultusunda yaratan Allah olduğu için, yaratma sıfatı Allah’tan başka bir varlığa verilemez. Bu sebeple kulun, fiilini kendisinin yarattığı ileri sürülemez. Çünkü bir âyette “Allah her şeyin yaratıcısıdır…” (ez-Zümer 39/62) buyrulmuştur.

Buna göre insan, hür iradesi ile fiili seçer, gerekli gücü sarfeder, Allah da onun neyi seçeceğini ezelî ilmi ile bilir, bu ilmine göre irade ve takdir buyu­rur ve bu iradesi doğrultusunda yaratır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.