Dini Soru / Sorular / Kelime i şehadet yazılışı ve okunuşu

Kelime i şehadet yazılışı ve okunuşu

Sponsorlu Bağlantılar

Kelime i şehadet yazılışı ve okunuşu

Soru

Hocam diyelim ki 30 yaşında bir Yahudi var ve adam Müslüman olmak istiyor kelimeyi şehadet getirmesi lazım öncelikle ama söylerken sürekli şaşırıyor çünkü her sitede yazılışları çok farklı bunun yerine ben kelimei Tevhid yani LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDEN RESULULLAH DESEM bu daha kısa bunu daha rahat söylerim dese olur mu gerçi kelimei tevhidin yazılışları da farklı bildiğim kadarıyla ama bu yazdığım daha kolay birde bu sözün kabulünün şartları nedir onuda yazarsanız sevinirim

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. İslama girmek isteyen bir kimse kelime-i şehadet veya kelime-i tevhid kelimesini getirmesi caiz olur. Burada esas olan anlamıdır ve iman etmesidir. Bunu dili ile söylemesi şarttır ancak bunu anlamıyla söylemesiyle de hüküm yerine gelmiş olur. Size her iki cümleleri de buradan yazıyoruz. Dediğimiz gibi esas olan anlamıdır iman etmesidir ve kendi dilinde söylemesidir. Ufak tefek harf değişiklikleri hiç bir zarar vermez.

Kelime-i Şehâdet Arapça Yazılışı;

اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

”Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh”

Kelime-i Şehâdet’in Mânâsı:

”Ben şehâdet ederim ki, Allâh’dan başka ilâh yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed Aleyhisselâm onun kulu ve Resûlüdür.”

Kelime-i Tevhid okunuşu:

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ مُحَمَّدُ الرَّسُولُ اللهْ

Lâ ilâhe İllallâh, Muhammedur Rasûlullah

Kelime-i Tevhid’in Anlamı :

“Allah’tan başka İlah yoktur. Hazreti Muhammed (s.a.s.) Allah’ın Resulüdür.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kelime i şehadet okunuşu, kelime i şehadet yazılışı ve okunuşu, kelimeyişadetin yazılışı, duzgun kelmeyi sehadet

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

4 Yorumlar

  1. islama girmek isteyen bir kişinin tevhid ve şehadet getirmesi caiz olur demişsiniz ama ben farz diye biliyorum ayrıca ufak tefek harf değişiklikleri hiç zarar vermez demişsiniz yalnız ben yanlış söylüyorsam Allah affetsin ama namaza başlamadan önce tekbir getirdigimizde kişi âllahü ekber dediğinde haşa Allahmı en büyüktür anlamı çıkıyormus diye biliyorum yani a nın başındakı yumuşaklık olmasa durum böyle olmayacak diye biliyorum yani bu tür hatalar bu sözün kabulünün önüne geçmez mi?

  2. İkisinden birisini söyleyip manasına iman etmesiyle iman etmiş olur bu manada caiz olur. Yeni islama giren bir kimsenin telaffuz etmesi çok zor olabilir ve doğru bir şekilde harfleri söyleyemeyebilir mahreçlerde zorlanabilir bundan dolayı ona bu kadar zorlaştırılmaz. Çünkü siz yeni islama girmek isteyen birisine göre sordunuz. Şimdi bu adama mahreçleri ve tecvit kurallarını anlatamayız. İlk önce iman etmeli daha sonra bu tür hatalar varsa gidermelidir. Kelime-i şehadette veya kelime-i tevhitte yanlışları ve hataları olsa bile bu kimse manasına kalbi ile iman ettikten ve tasdik ettikten sonra iman etmiş ve islama girmiş olur.. Bundan sonra değerli kardeşim, herhangi bir müslüman mutlaka kıraati düzgün olan bir kimseden tecvidi öğrenmelidir. Hiç olmazda namazda okuduğu bütün tesbih, dua ve sureleri düzeltmelidir. Allah’a emanet olun.

  3. Peki müslüman olup küfre düşen bir insanda aynı bu şekilde söylemekte zorlanırsa onun içinde aynı durum geçerli midir?

  4. Evet kardeşim, küfre düşen ve tekrar imana girmek isteyen bir kimse için yine durum aynıdır. Bu şekilde getirmesi caiz olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.