Dini Soru / Sorular / Kendini beğenmek günah mıdır

Kendini beğenmek günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar

Kendini beğenmek günah mıdır

Soru

1.sorum: Çevremde biri insanın aynaya bakıp kendini beğenmesi ben yakışıklıyım falan tarzı şeyler söylemesi onu dinden çıkarır dedi…

2.sorum: Fatiha şerifte (İyya kena’budu ve iyya kenesteîn) derken Hz. Allah ı düşünmemiz gerekiyormuş eger düşünmezsek şirk oluyormus.. Dinden çıkıyormuşuz. Ne diyorsunuz abiler ikisi de günlük hayatta karşımıza çok çıkan şeyler..Her seferinde şehadet getiriyorum.. Yardımcı olun var mı böyle bir şey…

Birde tecvidi sadece Kur’an da uygulasak olur mu.. Kelime-i şehadette..Salavat-ı şerifte..Dualarda uygulamaya gerek var mıdır ? şimdiden sağolsun.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim.

– Eğer bilginiz varsa kuranı kerim dışında bütün dualarda tecvide dikkat ederek okumak güzeldir. Yok bilginiz yoksa dikkat edebildiğiniz kadarıyla okursunuz.

– Fatihayı okurken (İyya kena’budu ve iyya kenesteîn) dendiğinde Allah düşünülmezse şirk olur diye bir durum yoktur. Kişi huşu ile namazını kılmadığı için ancak fazileti eksik olur.

– İnsanın başkalarını küçümsemediği ve kibirlenmediği sürece kendisini giyimini temiz güzel ve bakımlı tutabilir ve beğenebilir bu günah değildir. Ancak başkalarını küçük görmek ve kibirlenmek günahtır haramdır ama şirk değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kendimi begenmek gunah midir, Kendını begenmek gunah mı

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.