Dini Soru / Sorular / Kerahat vaktinde namaz kılmak

Kerahat vaktinde namaz kılmak

Sponsorlu Bağlantılar

Kerahat vaktinde namaz kılmak

Soru

Selamün aleyküm. Öğlen namazından ve aksam namazından 45 dakika önce hiç bir namaz kılınamaz deniliyor. Bu doğru mudur ve Kuranın hangi ayetlerinde yazıyor? Buna kaza namazları da dahil midir?

Cevap

Aleykum selam. Haram olmamakla birlikte peygamber efendimiz tarafından bazı vakitlerde namaz kılınması uygun görülmemiştir ve sakındırılmıştır. Bu hüküm ayetlerde geçmez.

Üç kerahet vaktinde ne kazaya kalmış farz namazlar, ne vitir gibi vacip olan namazlar, ne de önceden hazırlanmış bir cenaze namazı kılınabilir, nede evvelce okunmuş bir secde ayeti için tilavet secdesi yapılabilir.

Kerahat vakitleri üçtür:

1. Güneşin doğmasından memleketimize göre kırk-elli dakikalık bir müddet içindeki yükselişine kadar olan zaman.

2. Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği zeval anının bulunduğu vakit.

3. Güneşin sararmasından ve gözleri kamaştırmaz hale gelmesinden itibaren batışı zamanına kadar olan vakit.

Sadece nafile namaz kılmanın mekruh olan kerahat vakitleri:

1- İmsak vaktinden güneş doğuncaya kadar sabah namazının sünnetinden başka nafile namaz kılınmaz.

2- İkindi ezanından sonra akşam vaktine kadar ikindi namazının sünnetinden başka nafile ve sünnet namaz kılınmaz.

Rasulullah Efendimiz “sallallahü aleyhi ve sellem”, bu vakitlerde kendi vaktin namazının dışında namaz kılmayı yasaklamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

 1. Cevabiniz icin ALLAH razi olsun Hocam. Yazdiklarinizi zaten arastirip bulmusdum. Sizede zahmet veriyorum kusura bakmayin,ama benim bilmek istedim neden günah yada caiz deyi? Mesela icki icmek günah, cünkü insan kendini kaybediyor ve istemedi birsey yapabilir… yada domuz eti yemek günah cünkü sagliga zarar veriyor.
  Kerhat vaktinde namaz kilininca ne zarari var, mantikli olarak ne olabilir?

 2. Bu vakitlerdeki namazlar hakkında hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır:

  Ukbe b. Âmir el-Cühenî’den şöyle dediği nakledilmiştir: “Rasûlüllah (s.a.v) bize üç vakitte namaz kılmayı ve ölülerimizi defnetmeyi yasaklıyordu. Güneşin doğmasından itibaren bir veya iki mızrak boyu yükselmesine kadar, güneşin gök yüzünde tam dik oluşundan batıya yönelmesine kadar ve güneşin sararmasından itibaren batmasına kadar” (Müslim, Müsâfîrîn, 293; Ebû Dâvud, Cenâiz 51; Tirmizî, Cenâiz, 41; Nesaî, Mevâkît, 31, 34, Cenâiz, 89; İbn Mâce, Cenâiz, 30; Dârimî, Salât, 142)

  Bir başka hadiste ise neden namaz kılınmaması gerektiği hakkında şöyle buyrulmaktadır:

  Aişe (r.anha)’dan rivâyet edilmiştir, Ömer (r.a), Rasûlullah (s.a.v)’in; “Bekleyip bekleyip te güneş doğacağı ve batacağı zamanlara namaz kılmayı denk getirmeyiniz. Çünkü güneş şeytanın boynuzları arasından doğar ve batar” buyurduğunu vehmediyor. (Müslim, Salat-ül Müsafirin: 51; Ebû Davud, Salat: 5)

  Bu konuda daha ayrıntılı bir hadiste ise yine şöyle buyrulmaktadır:

  Amr b. Abese (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’e: “Ey Allah’ın Rasûlü! Vakitler içerisinde araştırmaya değer, Allah’a yakın olunacak bir an var mıdır? Veya ibadet için tercih olunacak bir saat var mıdır?” diye sordum. Rasûlullah (s.a.v)’de: “Evet” dedi ve şöyle devam etti: “Kulun, Allah’a en yakın olduğu vakit; gecenin sonlarına doğru olan vakittir. O saatlerde Allah’ı zikredenlerden olmak istersen ol. Çünkü güneş doğuncaya kadarki o vakitlerde kılınacak namaza melekler gelir ve özellikle şahitlik yaparlar. Güneş, şeytanın iki boynuzu arasından doğar, o saat güneşe tapan kafirlerin dua ve ibadet saatidir. Güneş bir mızrak boyu yükselip iyice ışık saçmaya başlayıncaya kadar namaz kılmayın. Sonra gündüzün ortasında mızrak boyu güneş yükselinceye kadar kılınan namazda melekler hazır olur ve şahitlik yaparlar. Güneş tepede iken Cehennem kapıları açılır ve ateşin şiddeti artar. O anlarda da namaz kılmayı bırakın, güneş batı tarafına kayıp gölgeler uzayıncaya kadar kılmayın. Ondan sonraki güneş batıncaya kadar kılınan namazlara melekler hazır olur ve şahitlik ederler. Çünkü güneş şeytanın boynuzları arasından batar, o saat güneşe tapan kafirlerin ibadet ve dua saatleridir.” (İbn Mâce, İkametü’s Salat: 182; Müslim, Salat-ül Müsafirin: 52)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.