Dini Soru / Sorular / Kul hakkı hakkında bilgi

Kul hakkı hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Kul hakkı hakkında bilgi

Soru

Selamun aleyküm Hocam
Hocam benim sormak istediğim bir soru vardı ama bir türlü kafamdakini toparlayıp soru şekline getiremedim. internette araştırırken aynı benim sormak istediğim ile ilgili soru gördüm ama cevabını bulamadım. Hocam bu soruyu cevaplarsanız çok sevinirim Allah razı olsun.

Soru: Bilindiği gibi insan yaratılış itibarı ile çeşit çeşit. Allah (c.c) bizi farklı karakterler ve davranışlarla yaratmış. Kimisi yumuşak huylu kimisi hırçın. Hepimiz insanız hata yapmadan yaşanmıyor,

Kul hakkı da hatalarımızdan biri, ancak kimi insan kul hakkı karşısında hiç tereddütsüz hakkını helal etse de kimi insan da sıradan günlük olaylarda bile ondaki Allah korkusunu görüp sırf karşısındakine acı çektirmek için ya da bu hakkı bir tehdit unsuru olarak kullanmak için kimisi de bunu kendine (gururuna) yediremediği için ya da merhametli olmadığı için helal etmiyor.

Kimi insan o kadar alıngan ki sıradan bir laf ya da davranış o alıngan insan için müthiş bir şekilde kalp kırıcı olabiliyor hiç akla gelmeyecek şeyden kalbi kırılıyor. Ya da durduk yere misal “Sen bana 3 ay önce hava bulutlu dedin kalbimi kırdın” gibi şeyler söyleyebiliyor ve ne kadar güzellikle af dilenirse dilensin ne yapılırsa yapılsın hakkını da helal etmeyebiliyor.

Kimi insan o kadar kaprisli ki, başkalarını zor durumda bırakmak pahasına bile olsa onun her dediği yapılmassa hakkını helal etmeyeceğini söylüyor. Ne denirse densin boş.

Bu şekil durumlarla karşılaşınca ne yapmalıyız?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Elbette insanın kalbini kırmak günahtır, özür dileyip telafi edebilmek erdemli davranışlardandır. Yeterince af dilenilse bile kimi insan hemen affedebilirken, kimisi yıllar geçse unutamaz veya kine dönüştürür. Oysa bunun zararı ancak kişinin kendisinedir. Kalbini boş yere yorar, güzel duygularını kendi eliyle köreltir.
Çok alıngan, kaprisli insanlara karşı ise biraz yumuşak davranabiliriz buna rağmen kişi yine de kapris yapıyorsa, bu artık onun problemidir. Çünkü hayatta sağlam ve güçlü durmak zorundayız. Kimse kimsenin yoktan yere kaprisini çekmek zorunda değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.