Dini Soru / Sorular / Kul hakkını başka yolla ödeyebilir miyim

Kul hakkını başka yolla ödeyebilir miyim

Sponsorlu Bağlantılar

Kul hakkını başka yolla ödeyebilir miyim

Soru

Ben on dört yaşında çok kötü zina yaptım defalarca o kadar pişmanım ki Allah’ım beni affetsin aklım başıma geldi iş işten geçti şimdi nişanlıyım kızlık zarı diktireceğim ve biliyorum kul hakkına gireceğim ama bunu ödemek istiyorum nişanlıma da söyleyemem olmaz başka yolla ödeyebilir miyim hem kalbim hem kendim ağlıyorum çok pişmanım şeytana uydum Allah’ım affetsin bu cevap yazın Allah rızası için.

Cevap

Değerli kardeşim,
kuran-i kerimde sizin bu durumunuzla ilgili olarak bir ayet bulunmaktadır;
Sizlerden zina edenlerin her ikisine de eziyet edin. Eğer onlar tövbe edip kendilerini ıslah ederlerse onlardan vazgeçin. Çünkü Allah tövbeleri kabul eden ve çok merhamet edendir.(4:16 )
Bu ayette tövbe edenin tövbesinin kabul edileceği müjdelenmiştir. Allah tövbenizi kabul etsin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

5 Yorumlar

 1. Ben hergün namazı kılıp Allaha tövbe ediyorum selin abla teşekkür ederim. Tövbemi ediyorum fakat eşimin kul hakkına giricem diye korkuyorum düğünümüz olacak altı yedi ay sora kul hakkını nasıl ödeyebilirim Allah rızası için cevap yazın.

 2. Değerli kardeşim. Allah sizleri affeylesin. Yapacağınız nikah sahihtir ve tövbe etmeniz yeterlidir. Eşinize veya başkalarına bu konuyu asla açıklamayınız.

  Bu konuda bazı ihtilaflar olmasına rağmen bu evliliğiniz ve nikah caizdir. Kesin bir tövbe ile tövbe etmeniz ve hayatınız boyunca asla zina kapısını açmamanız gerekir.

  İhitlafa sebep olan ayet şu ayeti kerimedir ancak sahih olan görüşe göre zina yapan birisinin zina etmemiş birisi ile olan nikah akdi caizdir. Nur suresi üçüncü Âyet-i kerimede şöyle buyrulmuştur:
  “Zina yapan erkek, zina yapan kadınla ya da bir müşrik kadınla evlenir; zina yapan kadın da zina yapan bir erkekle ya da müşrik bir erkekle evlenir.”

  Uzun açıklama ve nedenlerin izahından sonra Sahih olduğunu bildiren sahabe ve alimlerimiz şunlardır:
  Ebu Bekr-i Sıdık, İbnü Ömer, İbnü Abbas ve Cabir’den ve Tavus, Said b. Müseyyeb, Cabir b. Zeyd, Ata, Hasen’den ve dört İmam’dan naklonunan görüşte caiz oluşudur. Esas olan bunu helal kabul etmemek ve pişman olup tövbe etmektir.

 3. Teşekkür ederim selim abi içimi rahatlattın. Allah razı olsun senden, sana cennet yüzünü göstersin iyi günler.

 4. Allah sana da sağlam bir tövbe, sağlam bir iman ve sonsuza kadar sürecek bir mutlu yuva nasip eylesin Allah’a emanet ol.

 5. Amin Selim Abi Sende Allaha Emanet ol. Namazlarımda Bütün müslümanlar için hep dua ediyorum Allah’ım kıyamet gününde müslümanları cehenneme atma dayanamayız. Peygamber efendimiz şefaatçi kıl diye. Sizde dualarınızı bizden esirgemeyin. Allah razı olsun cennete peygamberimize komşu kılsın sizi ve bütün müslümanları Allaha Emanet olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.