Dini Soru / Sorular / Kul hakları

Kul hakları

Sponsorlu Bağlantılar

Kul hakları

Soru

Eskiden yedigimiz haklarına girdiğimiz insanlar mesela arkadaşlarımız onların haklarını nasıl ödeyeceği ben cogunu bulamam ve mutlaka üzerlerinde hakları vardır haklarını da yemisimdir nasıl helal olucak hakları ne yapabilirim ahirette mağdur olmak istemiyorum nasıl öderim haklarını.

Cevap

Haklarına girdiğinizden emin olduğunuz kişileri bulup, helallik almalısınız ve tövbe etmelisiniz. Hatırlamadıklarınız için ise yine tövbe etmelisiniz. Eğer kendilerini bulamıyor iseniz kendileri adına hayır yapabilirsiniz. Ancak bu hayırlar kul hakkını silmez ama ahirette, karşıdaki kişinin hakkını helal etmesine yardımcı olabilir, öyle umut etmeliyiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

4 Yorumlar

  1. Nasil yani ben ne yapmalıyım bunlar küp hakkını silmez mi ben ne yapicam bu dünyada hakkını helal edenlere tekrar sorulacak mi hakkını helal ediyormusun diye eğer soracaklar sa her yaptığımız söylenecek mi Allah saklamaz mi ben vicdanımı nasil rahatlaticam

  2. Hakkını helal edenle bir daha neden helalleşesin ki? Helal etmeyen ve helallik alamadıkların ile ahirette helalleşme olayı olacaktır. Hadis ile sabittir. Allah, insan haklarını böyle koruyor. Hiç kimse benim hakkım yendi diyemeyecek. Herkes hakkını alacaktır.
    Allah dilerse kulunun günahını burada da ahirette de örter ancak ahirette kul hakkı ödeme safhasının detaylarını Allah bilir. Allah kulunu mağdur etmez ancak bunun içinde kulun ona göre yaşamını sürdürmesi lazımdır.

  3. Biz birisi nin hakkını gizli olarak yesek mesela bişey ini gizlice alsak bunu söylersek bize sarılır ya da hakkını helal etmeyecek diyeceğimi z bişey yapsak genel ifadelerle helallesebiliriz dimi

  4. Eğer ortada bir hırsızlık varsa bu kul hakkıdır. Genel olarak hakkım helal olsun diyebilir, helal edebilir ama hırsızlıktan haberi olsa belki de hakkını helal etmeyecektir. Bu da mağdur insanın hakkıdır. Siz, karşıdakinin tavrının ne olacağını az çok bilirsiniz; sonu çok kötü olacak ise söylemeyin, sadece helalleşin ve tövbe edin. Allah sizin ne kadar üzgün ve pişman olduğunuzu görür ise günahınızı silebilir ve ahirette de size yardım edecektir inşaAllah. Allah’ın merhametine güvenin ve daha dikkatli olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.