Dini Soru / Sorular / Kunut dualarının konusu hakkında neler yanlıştır

Kunut dualarının konusu hakkında neler yanlıştır

Sponsorlu Bağlantılar

Kunut dualarının konusu hakkında neler yanlıştır

Soru

Din kültürü ve ahlak bilgisi

Kunut dualarının konusu hakkında neler yanlıştır? Kunut duaları ile ilgili yanlışları açıklayınız.

Cevap

Kunut duaları vitir namazının 3. rekatında okunur. Bu duaları diğer zamanlarda da okuyabilir ve bunlarla dua edilebilir. Namaz dışında meali de okunarak dua edilebilir.

İbadetin yalnızca Allah’a yapılması gerektiği, İbadetlerin insana olumlu davranışlar kazandırdığı, Allah’ın yüce sıfatları anılarak ondan af dilemek Allah’ın yüce sıfatları anılarak ondan yardım istemek olduğu anlaşılmalıdır.

Kunut Duaları Okunuşu – 1
Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Kunut Duaları Anlamı:
Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.

Kunut Duaları Okunuşu – 2
Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsalli ve nescüdü ve ileyke nes’a ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık.

Kunut Duaları Anlamı
Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.