Dini Soru / Eğitim / Kuran-ı Kerim mealinden barışı konu alan bir ayet meali

Kuran-ı Kerim mealinden barışı konu alan bir ayet meali

Sponsorlu Bağlantılar

Nisa Suresi 90. Ayette barış ile ilgili “Ancak o kimselere dokunmayın ki, sizinle aralarında anlaşma olan bir kavme sığınmış bulunurlar. Yahut ne sizinle, ne de kendi kavimleriyle savaşmayı gönüllerine sığdıramayıp tarafsız olarak size gelmişlerdir. Eğer Allah dileseydi, onları size musallat kılardı, onlar da sizinle savaşırlardı. Eğer onlar sizden uzak dururlar, sizinle savaşmayıp size barış teklif ederlerse, Allah, sizin için onlar aleyhine bir yol vermemiştir.” denilmiştir.

Kuran-ı Kerim mealinden barışı konu alan ayet mealleri

Barış, insanların toplu halde mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını ifade eder. Barışın hakim olduğu bir ülkede dertler dert olmaktan çıkar. Gönüller ve kalpler sevgiyle dolar. İslam da barışa ve sevgiye büyük önem vermektedir. Barışı her daim canlı tutmak için Kuran-i Kerim’deki 10 tane ayetten söz etmek mümkündür. Bu ayetler şunlar;

2:208 –  Ey iman edenler! Hepiniz barış ve selamete girin de şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o sizin aranızı açan belli bir düşmandır.

2:228 –  Boşanan kadınlar, kendi kendilerine üç adet süresi beklerler ve Allah’ın rahimlerinde yarattığını gizlemeleri, kendilerine helâl olmaz. Eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorlarsa gizlemezler. Kocaları da, barışmak istedikleri takdirde o süre içersinde onları geri almaya daha layıktırlar. O kadınların, üzerlerindeki meşru hak gibi, kendilerinin de hakları vardır. Yalnız erkekler için, onların üzerinde bir derece vardır. Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

4:90 –    Ancak o kimselere dokunmayın ki, sizinle aralarında anlaşma olan bir kavme sığınmış bulunurlar. Yahut ne sizinle, ne de kendi kavimleriyle savaşmayı gönüllerine sığdıramayıp tarafsız olarak size gelmişlerdir. Eğer Allah dileseydi, onları size musallat kılardı, onlar da sizinle savaşırlardı. Eğer onlar sizden uzak dururlar, sizinle savaşmayıp size barış teklif ederlerse, Allah, sizin için onlar aleyhine bir yol vermemiştir.

4:91 –    Diğer birtakım kimseleri de bulacaksınız ki; hem sizden emin olmak, hem de kavimlerinden emin olmak isterler. Fitne için her davet olunuşlarında onun içine başaşağı dalarlar. Eğer bunlar sizden çekinmezlerse, kendilerini bulduğunuz yerde yakalayın ve öldürün. İşte bunlar aleyhinde size açık bir ferman verdik.

4:128 –  Eğer bir kadın kocasının geçimsizliğinden, yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, aralarında bir sulh yapmalarında, onlara bir günah yoktur. Sulh hep hayırlıdır. Zaten nefisler kıskançlığa hazırdır. Eğer iyi geçinir ve geçimsizlikten sakınırsanız, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

6:127 –  Onlar için Rableri katında selâmet yurdu vardır. Yaptıkları iyi amellerden dolayı, Allah onların dostudur.

8:61 –    Eğer onlar barıştan yana olurlarsa, sen de barıştan yana ol! Ve Allah’a güven. Çünkü işiten ve bilen O’dur.

10:25 –  Allah, selamet yurduna çağırıyor ve dilediğini de doğru yola hidayet ediyor.

47:35 –  Sakın gevşemeyin ve üstün olduğunuz halde barışa çağırmayın. Allah sizinle beraberdir. O sizin amellerinizi eksiltmeyecektir.

50:34 –  “Şimdi selam ve selametle oraya girin. İşte sonsuzluk günü budur.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hz.Muhammedin “Allah’ın ayı” olarak nitelendirdiği ay hangi aydır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kuranı kerim niçin parça parça indirilmiştir açıklayınız

Sponsorlu Bağlantılar Kuran parça parça indirilmiştir. Bunun nedeni; o günün şartları ne ise Allah ona …

Oğlum okula gitmek istemiyor ne yapabilirim

Sponsorlu Bağlantılar Soru Oğlum okula gitmiyor ilk okul bi hafta gitti ondan sonra evde gidicem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.