Dini Soru / Sorular / Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Eyüp kıssası kısaca

Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Eyüp kıssası kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Kur’an-ı Kerim mealinden Hz. Eyüp kıssası kısaca

Soru

Hz.Eyüp kıssası hakkında kısa bilgi
Kuranı Kerim mealinden Hz Eyüp kıssası hakkında araştırma yapınız.

Cevap

Kuranı kerimde bütün peygamberlerden bahsedilmemiş ancak 25 peygamberden bahsedilmiştir. Bazı özellikler vardır ki hemen belli peygamberleri bizlere hatırlatır. Örneğin sabır denince ilk akla gelen Eyüp aleyhisselamdır. Onun kıssasını iki açıdan ele alalım.

Kuranı kerim mealinden Eyüp aleyhisselamın kıssası:

Kulumuz Eyüp’ü de hatırla. Hani o: “Herhalde şeytan, bana kahredici bir acı ve azab dokundurdu” diye Rabbine seslenmişti. “Ayağını depret. İşte yıkanacak ve içecek soğuk (su” diye vahyettik). Katımızdan ona bir rahmet ve temiz akıl sahiplerine bir öğüt olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir benzerini de bağışladık. “Ve eline bir deste (sap) al, böylece onunla vur ve andını bozma. ” Gerçekten, Biz onu sabredici bulduk. O, ne güzel kuldu. Çünkü o, (daima Allah’a) yönelip-dönen biriydi. (Sad Suresi, 41-44)

Böylece onun duasına icabet ettik. Kendisinden o derdi giderdik; ona katımızdan bir rahmet ve ibadet edenler için bir zikir olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir katını daha verdik. (Enbiya Suresi, 84)

Eyüp aleyhisselamın kıssası kısaca:

Hz. Eyüp, sabırı anlatmak için anlatılan bir kıssadır. Hz. İbrahim peygamberin soyundan gelir. Eyüp Peygamber, zengin bir kişi olmasına rağmen, serveti ile kibirlenmiyor ve büyüklük taslamıyordu. Allah’a ibadet etmeye ve insanları doğru yola çağırırdı. Bir zaman sonra Hz. Eyüp, çocuklarını ve bütün zenginliğni kaybetti.

Hz. Eyüp bu kaybettiklerine hiç isyan etmedi. Olanlar karşısında sabırla dayandı. Peygamberlik görevini de kararlılıkla sürdürdü.

Sonra Hz. Eyüp ağır bir hastalığa yakalandı. Bundan sonra Hz. Eyüp yataktan kalkamaz ve iş yapamaz oldu. Ancak o bu duruma sabretti. Eşi de sabırla ona hizmet ediyordu. Yine de hâllerine şükrederek hayatlarını devam ettiriyorlardı.

Eyüp Peygamberin hastalığı her geçen gün artıyor, şiddetleniyordu. Fakat o, bu durumda bile sabrediyor ve şikâyette bulunmuyordu.

Çektiği acılara karşı kendisini daima güçlü hissediyor ve eski sağlığına kavuşacağını umuyordu. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen, hastalığında en ufak bir iyileşme işareti görülmeyen Hz. Eyüp’ün sabrında da hiçbir azalma olmamıştı. Onun tek amacı, Allah’a kulluk görevini yapabilmek idi. Ancak hastalığı nedeniyle bu görevini yapamaz hâle gelmesi üzerine dua etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: hz eyüp kıssası, hz eyüp kıssası kısaca

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

8 Yorumlar

  1. cok güzel oldu sağolun

  2. güzel olmuş elinize sağlık

  3. çok güzel ama kısa olsaydı sevinirim ellerim koptu…..

  4. çok güzel ama bunun aynısı 6.sınıf din kültürü kitabında da var.
    Yine de ELLERİNİZE SAĞLIK

  5. Çok güzel. Teşekkürler. Elinize sağlık.

  6. hocamız ödev vermişti çok güzel yapmışsınız ellerinize sağlık kim yapmışsa teşeürler eğer girmiyen varsada hemen girsin bence çünkü çok yararlı bir site herkese iyi akşamlar diler bu siteye girmelerinde ricada bulunurum…

  7. çok güzel ve derslere yardımcıdır elinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.