Dini Soru / Sorular / Kuran ı kerim ne zaman kitap haline getirildi

Kuran ı kerim ne zaman kitap haline getirildi

Sponsorlu Bağlantılar

Kuran ı kerim ne zaman kitap haline getirildi

Soru

Merhaba, bazı sohbetlerde diğer kitapların (Kur`an harici) insanlar tarafında yazıldığı ve bu yazılanların Allah kelamı olmamasına dairdir. Bize sorulan soru sizin kitabınız hazır halde gökten inmedi onuda insanlar yazdı deniliyor. Kuran ise vahiy yolu ile Peygamberimize (sav) iletilmiş oda hafızası güçlü insanlar aracılığı ile yazıya dökülmüştür. Buna elbette insan yazdı ama Allah kelamıdır dememiz gerekiyor.
Hocam Kuranın kağıda nakli ve yazılması neden bu kadar uzun sürmüş? ve nasıl gerçekleşmiştir.
Saygılar Allah`a emanet kalın.

Cevap

Merhaba kardeşim. Tevrat, zebur ve incil kitapları tahrif edildikleri hemen hemen herkes tarafından kabul edilmektedir. Asıl olarak ilahi olan bu kitaplar zamanla insanlar tarafından içleri değiştirilmiştir. Kuranı kerim ise bir fark ile Allah’ın korumasında olup kıyamete kadar değiştirilemeyecektir. Kuranı kerimin yazıya dökülmesi günlük olarak yapılmaktaydı herhangi bir gecikme ile bu yapılmamıştır. Ama kitap haline getirilmesi daha sonra yapılmıştır ki bu zaruri bir durum idi ve böyle de yapıldı.

Kur’an-ı Kerim kırk iki vahiy katibi tarafından yazılmıştır. En meşhurları Mekke’de Abdullah b. Sa’d, Medine’de ise Übey ibni Kab’dır. Kur’an ayetleri kağıt, bez, deri parçaları, taş, tuğla, kürek kemikleri üzerine yazılmıştır. Her Ramazan ayında nazil olan vahiy pasajlarını (Kur’an-ı Kerim’i) baştan sona Cebrail (as)’e arz ediyordu. Karışıklığı önlemek için de gelen vahyin nereye konulacağını belirtiyordu. Peygamber Efendimiz (asm) hayatta olduğu sürece vahiy devam ettiğinden, Kur’an metni, iki kap arasında mushaf haline getirilemezdi. Böyle yapılmış olsaydı sık sık değişiklik yapmak, araya girecek birkaç ayeti yerleştirmek için, ikide bir çok sayıda yazılmış metni imha etmek mecburiyeti hasıl olacaktı. Diğer taraftan Kur’an metni birçok hafız tarafından ezberlenip devamlı surette okunuyor ve ashabın bir kısmının nezdinde yazılı nüshalar da bulunuyordu. Üstelik Hz. Peygamber (asm) gibi bir teminat mercii vardı. Bu yüzden metnin muhafazası konusunda endişeye sebep yoktu.

Ayrıca El-Hakim (Ö 405-1014) Müstedrek’inde “Kur’an metninin biraraya getirilmesi üç defa yapılıp, birincisi Resulullah’ın huzurunda olmuştur.” dedikten sonra, bu hükmüne esas teşkil eden şu hadisi, Zeyd İbn Sabit’den (Buhari ve Müslim’in rivayet şartlarını taşıyan bir senedle) nakleder. Zeyd diyor ki: “Biz, Hz. Peygamber’in huzurunda Kur’an’ı birtakım parçalardan telif ediyorduk (topluyorduk).” Beyhaki bu hadis hakkında: “Kanaatimce bundan maksad, birkaç ayrı defada indirilen ayet gruplarını, Hz.Peygamber’in nezaretinde sureler halinde derlemektir.” demektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.