Dini Soru / Sorular / Kuran-ı Kerim’in türkçe mealinin indeks bölümü nedir

Kuran-ı Kerim’in türkçe mealinin indeks bölümü nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Kuran-ı Kerim’in türkçe mealinin indeks bölümü nedir

Soru

Selamun aleykum hocam. Kuran-ı Kerim’in türkçe mealinin indeks bölümü nedir? Lütfen bilgi istiyorum. Teşekkür ederim.

Cevap

Aleykum selam. Kuranı kerimin indeks bölümü kuranı kerimin içeriğinde bulunan konularından belli başlı olanlarından bahsedilir. Bu indeks bölümü bir örneği aşağıdaki gibidir.

1 Kur’an bütün insanları Allah(cc)’ın varlığına, birliğine îmana, yani, tevhid inancına dâvet eder Zihinlerde Allah(cc)’ın kudret ve azametini tespit edip yerleştirir.

2 İnsanları putperestlik ve şirkten şiddetle men’eder Yalnız ve yalnız, tek olan Allah(cc)’a ibâdet etmeye ve O’na hiçbir şey’i şerik koşmamaya dâvet eder

3 Kur’an insanları ilme, irfana, tefekküre çağırır İnsanları gaflet içinde şuursuzca yaşamaktan men’eder Allah(cc)’ın kudret ve hikmetine dikkat etmelerini, kâinata ve hâdiselere ibret gözüyle bakmalarını ister.

4 İnsanlara gönderilmiş bâzı peygamberler ve onların ümmetlerini irşad ve tebliğ tarzları hakkında bilgi verir Geçmiş ümmetlerin hallerinden ders almamızı söyler.

5 İnsanların nefislerine esir olmamalarını, dünyayı âhirete tercih etmemelerini, dünyada her an imtihan içinde olduklarını unutmamalarını bildirir.

6 Müslümanların dinlerinde sebat etmelerini, daima hakka tâbi olup hakkı savunmalarını, düşmanları karşısında kuvvetli olmalarını tavsiye eder.

7 İçtimaî, iktisadî ve siyasî hayatta tâkip edilmesi gereken temel esasları ve saadet düsturlarını haber verir.

8 İnsanlar arasında adalet, istikamet, tevâzu’, sevgi ve şefkat, ihsan, afv, edeb ve eşitlik gibi ahlâkî değerleri tavsiye eder İnsanları zulümden, hıyânetten, kibirden, cimrilikten, intikam duygularından, katı yüreklilikten, fuhşiyattan, haramdan men’eder.

9 Allah(cc)’ın kâinata koymuş olduğu kanunların değişmeyeceğini, muvaffakıyet için bu kanunlara riayet etmenin lüzumunu anlatır İnsana kendi gayret ve çalışmasından başka hiçbir şey’in fayda vermiyeceğini bildirir.

10 İslâm’a uyanların Cennete, uymayanların ise Cehenneme gireceğini bildirir Bu dünyanın, âhiretteki ebedî Cenneti ve saadeti kazandıracak bir imtihan meydanı olduğunu haber verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.