Dini Soru / Sorular / Kurana el basarak yemin etmek nasıl bozulur

Kurana el basarak yemin etmek nasıl bozulur

Sponsorlu Bağlantılar

Kurana el basarak yemin etmek nasıl bozulur

Soru

Hocalarım Lütfen Siz yanıtlayın Kurana el basarak ailemin üstüne yemin ettim

Öncelikle Selamun Aleyküm. Yaşım 17 Ve Size bir sorum olacak. Bundan 1 hafta önce annem gilden para istemiştim ve Onlarda Bana kurana el basmamı istedi Bu parayı uyuşturucuya vermemem için ben biR anlık dalgınlığımla yemini ettim Ve şuan Yeminimi bozmak istiyorum ve ettiğim yeminde onların üstüne ve kurana yemin ettirdiler ondan sonra parayı verdiler bilmem o an para çok lazım olduğu için mi öyle bir şey yaptım anlayamadım ve yeminimi bozacağım nasıl bozarım ve bana zararı olur mu : ( AKLIMDA KALAN SORU BAZI SAYFALARA BAKTIM YEMİN BOZULMADAN ÖNCEMİ KEFALET VERİLMELİ YADA BOZULDUKTAN SONRAMI . Lütfen kefaletsiz bir yöntemi varsa söyleyin ..

ÖZELLİKLE : Yemini bozdukdan sonra Daha hiç bir kefalet ödemeden ettiğim yemini bozarak uygulayabilirmiyim

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki uyuşturucu alkol gibi hatta daha da şiddetli bir günahtır. Bu nedenden dolayı yemininizi bozmak zaten caiz değildir ve haramdır. Yemini bozma cezasına kefalet değil, kefaret denir. Yemin bozmak ancak daha hayırlı bir durum var ise bozmak caizdir. Böyle bir durum var ise o zaman önce yemin bozulur ve daha sonra yemin kefareti çıkarılır. Her bir yemin için ayrı ayrı yemin kefaretini yerine getirmek gerekir. Bir kere kefaret ile kişi ancak bir yemin bozma cezasını ödemiş olur.

Yemin kefareti ayeti kerimede şöyle açıklanmıştır:

ALLAH rastgele ettiğiniz yeminlerden sizi sorumlu tutmaz. Ancak bile bile ettiklerinizden sizi sorumlu tutar. Yemininizi bozarsanız cezası, ailenize genellikle yedirdiğiniz yemeklerden on yoksulu doyurmak veya giydirmek veya bir köleyi salmaktır. Kim bulamazsa üç gün oruç tutmalı. Bu, bile bile ettiğiniz yeminlerinizin cezası. Yeminlerinizi tutun. ALLAH güzel karşılık veresiniz diye ayetlerini böyle açıklıyor. (Maide 89)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kuran yemini nasıl bozulur, kurana el basarak yemin etmek nasıl bozulur, kurana el basıp yemin etmenin kefareti, kurana el bastim nasil tövbe ederim, kurana zorla el basmak

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Arkadaşıma yalan söyledim o da bana inanmadı ve buluşmak istedi gittiğimde elinde kurani kerim vardı ve bana söylediğin madem doğru el baş yemin et dedi ben korkarak ve çekinerek isteksizce yemin ettim aramız açılmasın diye çok pişmanım ahiretimden hesap gününden çok korkuyorum şimdiki aklım olsaydı yapmazdım bilmiyordum bunun büyük telafisiz bir günah olduğunu vicdanen rahatsızım Allahim beni affedermi ne yapmaliyim

    • Yalan yere yemin edilmişse bu başlı başına bir haramdır. Cünüp olanın yemin etmesi caizdir ama cünüp halde kuranı kerime dokunmak haramdır. Her iki açıdan da tövbe istiğfar et. İmkanın varsa biraz sadaka ver. Allah tövbe edeni bağışlar affeder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.