Dini Soru / Sorular / Kuranı kerim kaç sayfa ve kaç ayettir

Kuranı kerim kaç sayfa ve kaç ayettir

Sponsorlu Bağlantılar

Kuranı kerim kaç sayfa ve kaç ayettir

Soru

Kuranı kerim kaç sayfa, kaç ayet, kaç sure ve kaç cüzden oluşmuştur kısaca bilgi verir misiniz

Cevap

Değerli kardeşim,
Kuran-i kerim tam olarak 604 sayfadan oluşmaktadır. Kuran-i kerim de 114 sure bulunmaktadır. bu sureleri oluşturan cümlelere ayet denir. Kuran-i kerim de 6666 ayet yer almaktadır. Kuran-i kerim de toplamda 30 cüz bulunmaktadır ve her cüz 20 sayfadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kuran kaç sayfa, kuranı kerim kaç sayfa, kuranı kerim kaç sayfadır, Kuran kaç sayfadır, kuran ı kerim kaç sayfa, kuranı kerim kaç sayfadır diyanet, kuran kerim kaç sayfa

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

5 Yorumlar

  1. Şeybe: 6214, Mısır âlimleri: 6226, Arap dili ve edebiyatında dâhi olan belâgat âlimlerinden Zemahşeri ise; Kur’ân’ın 6666 ayeti olduğunu söylerler. 13. yüzyılın müceddidi kabul edilen Bediüzzaman Said Nursi de 6666 görüşündedir. Fakat günümüzde Kûfelilerin görüşünün kabul görülmesiyle tüm Kuran-ı Kerimler 6236 ayettir.) Kuran-ı Kerim’de kaç ayet olduğu hususunda âlimler arasında ihtilaf vardır. Fakat bu ihtilaf sadece numaralandırma hususunda olup Kurân’ın tümü için her hangi bir ihtilaf söz konusu değildir. Çünkü âlimlerin hepsi Kuran-ı Kerim’in bütünü için ittifaktadırlar.
    Bazı âlimler, bir kısım uzun cümleleri iki-üç ayet saymışken, bazısı tek ayet kabul etmiştir. Yine Şafiî âlimleri besmele-i şerifi, başında zikredilen sure ile bir bütün olarak saydıkları halde Hanefi âlimleri besmeleyi ayrı bir ayet olarak saymışlardır. Sure başlarındaki “Yasin, Ha mim” gibi huruf-u mukattaa için de benzer durum geçerlidir.

  2. Her ayet bir cümle değil mi? Baştan başlayıp sona kadar her ayete numara verirsin kaç ayet çıkarsa o kadar vardır. Bunda tartışılacak ne var? Yoksa her kitapta farklı sayıda mı çıkıyor? Belki de kafalarına göre bazı cümleleri saymıyorlar mı?

  3. Kuranı kerimin içinde bulunan tek bir kelime değil harf karışıklığı eksik veya fazlalığı yoktur. Buradaki ihtilaf numaralamadan kaynaklanan ihtilaftır o kadar.

  4. bazı cümleleri yok saymıyorlar bazı cümlelere geç ”.” koyuyorlar

  5. Kuran ALLAH ı tanıtan en güzel kitaptır. Kuran ı ne kadar çok iyi bilirseniz ALLAH ı da o kadar çok bilmiş olursunuz. Kuran eksiksiz bir şekilde indirildi. bunu değiştirmeye hiç kimsenin göçü yetmez. saptırmış bazı alimler, hocalar, hacılar var onlara uymayın dikkatli olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.