Dini Soru / Sorular / Kürk giymek caiz mi?

Kürk giymek caiz mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Kürk giymek caiz mi?

Soru

Aşırı üşüyen insanlar süs püs için değil de soğuktan korunabilmek için kürkten şapka eldiven veya ayakkabı giyebilirler mi sakıncası var mıdır teşekkürler hocam.

Cevap

Hayvan derilerinden yapılan çeşitli kürk ve benzeri ürünleri kullanmak ve giymek caizdir. Domuz derisi hariç bütün eti yenen ve yenemeyen hayvanların derileri tabaklandıktan sonra giyilmesi caizdir. Köpek ve fil derisi hakkında ihtilaf olmakla birlikte bunlarında derisi temizlendiken sonra temiz olduğu görüşü vardır. Dolayısıyla şapka, eldiven, ayakkabı, mont ve diğer elbiselerde kullanılması ve giyilmesi caizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kedi öldürmenin günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kürk günah mı

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

4 Yorumlar

  1. Hocam cehaletime verin kürkleri için bazı hayvanlar çivili sopalarla dövülerek öldürülüyor veya kazların tüyleri canlı canlı yolunuyor içim yaniyor hayvanlara.ama soğuktan da devamlı cigerlerim iltihaplaniyor vicdanım el vermiyor almaya mazur görün beni tekrar sormuş gibi oldum.hakkınızı helal edin

  2. Estağfurullah kardeşim her zaman sorabilirsiniz. Hayvanlara işkence edilmesi elbette haramdır ve zulümdür çok büyük günahtır. Ancak bu bütün deri elbiselerinin bu şekilde elde edildiği anlamına gelmiyor. Bundan dolayı bu elbiseleri kullanmak haram değildir. Allah şifalar versin kardeşim.

  3. Evet kadın ve erkeklerin deri ürünlerini giymeleri caizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.