Dini Soru / Sorular / Lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler

Lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler

Soru

Merhaba.
40 lı kadın evde yalniz kalirsa veya evde birileri varken gece odada yalniz yatarsa birşey olur mu? Ayrica birkac defa kisa bir sure bebegi de evde yalniz biraktim bir sakincasi varmi? 10 ay gecti dogum yapali ama cevremdekileri duydukca icime kurt düşüyor bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim.

Cevap

Merhabalar. Kırklı kadın yani lohusa dönemi ile ilgili bu söylentiler uydurmadır, dinimizde lohusa kadın sadece Kur’an okuyamaz ve eşiyle birlikte olamaz. Bunun dışında lohusa kadın, bebeği ve kendisi iyi durumdaysa dışarı da çıkar, yaptığı yemek de yenir. Dışarıda işi varsa bebeğini bir yakınına emanet edip, işini görebilir. Lohusa kadına kötü bir gözle bakmak son derece yanlış bir tutumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Burun ameliyatı caiz midir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Hocam üç ay oluyor ben Doğum yapalı başta 43 gün kanamam oldu sonrasında temizlendim yirmi gün sonra falan tekrar kanamam oldu yedi gün yakın sürdü sonra temizlendim dokuz on gün sonra yine kanamam oldu ve bi yerde özür hali diye okudum ve bu süreçte eşimle ilişkiye girdik günah mı ?
    2.Birde hocam duştan çıkarken gusül abdeati alıp en son da sünnet die banyodan çıkmadan namaz abdesti alıyorum eşimle cinsel organımızı görmek abdestimizi bozar mı ?

  2. Doğumdan sonraki 40 gün boyunca kanaman devam ettiği sürece lohusa hükmünde olursun. Daha sonra gelen 7 günlük akıntı da adet olarak kabul edilir. Bu yedi günden sonra gelen dokuzuncu günkü akıntılar özür sayılır ve eşinle ilişkiye girmen haram olmaz.

    Gusül abdestinden sonra namaz abdestini almak sünnet değildir, tam aksine mekruhtur. En başta almak sünnettir. Eğer en başta alınmasa bile gusül alan kişi zaten abdestli de olmuş olur ve ayrıca alması gerekmez.

    Eşlerinin birbirlerinin cinsel organlarını görmesi namaz abdestini bozmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.